ناهنجاری دندانی (malocclusion) به مواردی گفته می‌شود که در آن دندانها از دیدگاه زیبایی، سلامتی و کارایی در وضعیت مطلوب نیستند. این اشکال به دلیل رابطه غلط دندان‌های یک قوس با یکدیگر یا با قوس مقابل ایجاد می‌شود. انواع مختلفی از ناهنجاری‌های دندانی وجود دارند که شایعترین آن نامرتبی دندان‌ها است. هم پوشانی زیاده از حد دندان‌ها، بهم نرسیدن دندان‌ها و رابطه غلط دندان‌ها از انواع دیگر ناهنجاری دندانی است. درمان ناهنجاری دندانی توسط متخصص ارتودنسی انجام می‌شود. نامرتبی دندان ها می تواند ظاهر فرد را تحت تاثیر قرار داده و از اعتماد به نفس او بکاهد. از علل نامرتبی دندان ها می توان به بزرگ بودن اندازه آنها نسبت به فک و کشیدن دندان های شیری پیش از موعد افتادنشان اشاره کرد.


مسلما ارتودنسی مناسب ترین روش برای درمان نامرتبی دندان ها خصوصا در موارد شدید آن است. ولی در صورتی که میزان این نامرتبی کم باشد یا بیمار تمایلی به درمان ارتودنسی نداشته باشد، می توان از روش های درمانی دیگر به همین منظور استفاده کرد. این روش ها عبارتند از:

● تراش مختصر لبه دندان ها

● استفاده از باندینگ و کامپازیت ها 

● لامینیت کردن

● روکش کردن

اصلاح نامرتبی بدون ارتودنسی

 

RAXO Related Articles

درباره دکتر رزیتا پورکیان

دکتر رزیتا پورکیان ، جراح-دندانپزشک می باشند و تجربه بسیار موفقی در درمان بیماران دندانپزشکی داشته اند. ایشان تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه معتبر گذرانده اند و مدارک بسیاری در درمان دندانپزشکی از موسسات مختلف تخصصی دارند. حصول درمان موفق همراه با تکنولوژی بروز و جدید ، از اهداف اصلی ایشان است و همواره کوشیده اند ، همراه با تکنولوژی ، دانش خود را نیز افزایش دهند.