apucfhmnهنگامی که تاج یک دندان آسیب زیادی دیده باشد ، لازم است  احیا شود. قسمت تاج دندان با روکش سفارشی ساخته شده در لابراتوار جایگزین شود. برای اینکار ابتدا قسمت تاج دندان آماده سازی می شود و پس از قالبگیری و ساختن مدل گچی از فک بیمار به لابراتوار ارسال می شود تا روکش ساخته شود. ساخته شدن روکش ممکن است 1 تا 2 هفته طول بکشد. در این مدت روکش موقت روی دندان قرار می گیرد.
معمولا گذاشتن روکش بعد از یک روش ترمیم عمیق مانند عصب کشی لازم است.

روکش های دندانی می توانند بصورت تمام فلزی ، تمام سرامیکی و یا ترکیبی از این دو باشند.
روکش های تمام سرامیکی :
روکشهای تمام سرامیکی به طور کامل از جنس چینی ساخته می شوند. این روکش ها ضعیف و شکننده هستند و تنها از نظر ظاهری زیباتر هستند.
روکش های تمام فلزی : روکش های تمام فلزی از جنس فلز می باشند. امروزه بدلیل زیبا نبودن ظاهر این روکش ها ، مورد استفاده قرار نمی گیرند.
روکش های فلزی چینی نسبت به تمام سرامیکی هزینه کمتری دارند و  نسبت به تمام فلزی زیباتر هستند.
درصورت لب پر شدن چینی این روکشها ، نمای فلزی نازیبایی در ناحیه لبه روکش دارند ، و در بعضی مواقع ، لبه فلزی آنها در ناحیه نزدیک لثه دیده می شود.

روکش های زیر کونیا بهترین نوع روکش ها هستند. در ایـن روکشهـا بـه جـای  استفاده از فلز تیره از نوعی ماده سفید به نام زیرکونیوم استفاده شده است.
روکش زیرکونیوم با خـاصیـت استحکـام روکش فلزی و زیبایـی روکـش سـرامیکـی هستند.طـراحـی روکـش و سـاخـت آن بـا دقـت بالا انجام می شود.
با مراقبت مناسب و رعایت بهداشت کافی ، یک تاج با کیفیت خوب می تواند چندین سال در دهان شما باقی بماند.

RAXO Related Articles

درباره دکتر رزیتا پورکیان

دکتر رزیتا پورکیان ، جراح-دندانپزشک می باشند و تجربه بسیار موفقی در درمان بیماران دندانپزشکی داشته اند. ایشان تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه معتبر گذرانده اند و مدارک بسیاری در درمان دندانپزشکی از موسسات مختلف تخصصی دارند. حصول درمان موفق همراه با تکنولوژی بروز و جدید ، از اهداف اصلی ایشان است و همواره کوشیده اند ، همراه با تکنولوژی ، دانش خود را نیز افزایش دهند.