بعضی افراد چندان تمایلی به لبخند زدن، خندیدن و نمایان کردن لثه و دندان های خود ندارند زیرا وقتی می خندند بیشتر لثه های خود را نمایان می سازند تا دندانها. در چنین افرادی بافت لثه بزرگتر از دندانها است و نسبت دندان به لثه خیلی کوچکتر است. علم دندانپزشكى قادر است با تصحيح اشكالات موجود در دهان و دندان كمك شايانى در رفع این مشکل به افراد بكند. چنین معظلی در دندانپزشکی لبخند لثه اى نام دارد که از عوامل نداشتن لبخند زیبا است.

راه هاى متفاوتى براى حل اين معضل موجود است از جمله:

  • بوتاکس
  • جراحى كورتاژ لثه،
  • جراحى افزايش طول تاج دندان
  •  جراحى پايين آوردن لب بالا

 

دندانپزشك متخصص و مجرب پس از معاينه بيمار و تشخيص ميزان مشكل لثه وى، با در نظر گرفتن شكل فك و صورت و غيره، روش مؤثر جهت درمان لبخند لثه اى را به بيمار خود پيشنهاد مى نمايد. 


علت لبخند لثه نما
رویش غیر نرمال و غیر عادی دندانها بزرگترین فاکتور و دلیل این مشگل و نمایان شدن بیش از حد بافت لثه در دیده شدن زیادی ان در فک بالا میباشد. وقتی رویش دندانهای بالا درست نباشد در واقع جند دندان جلو خود را کوچک تر نشان میدهند با اینکه از لحاظ اندازه ارتفاع مشگلی ندارند . یک دلیل دیگر هم عضله ماهیچه کنترل کننده لب بالا است که اگر زیادی قوی باشد بیش از حد لب را به بالا کشیده و دلیل دیگری برای نمایان شدن لثه زیادی موقع خندیدن میباشد. بهترین حالت ممکن این است که هنگام خندیدن کمی از لثه خود را مشخص کند که هم حالت دندان ها زیباتر باشد و هم لثه .این تعادل رابطه مستقیم به سایز دندان ها و موقعیت انها دارد و با تصحیح خط لبه لثه به سادگی درست میشود.

چندین عامل در ایجاد لبخند لثه‌ای وجود دارد. بعضی از آنها در ذیل ذکرشده‌اند:

۱ وقتی لب بالا نازک باشد، موجب کاهش پری لب و احتمال ابتلاء به لبخند لثه‌ای را افزایش می‌دهد.

۲ حرکت در لب بالا: اگر لب بالا پرتحرک و یا متمایل به حرکت بیش از معمول باشد، موجب بیشتر نمایان شدن دندان‌های لثه‌ای می‌شود.

۳ زمانی که فک بالا درازتر از معمول باشد، حتی با تکان ناچیز لبخند به سمت بالا، لبخند لثه‌ای افزایش پیدا خواهد کرد.

 

درمان


اولین قدم در درمان لبخند لثه نما مراجعه به دندانپزشک زیبایی و یا جراح لثه است. بعد از یک معاینه چند دقیقه ای روش درمان که معمولا برداشتن یک یا دو میلی متر از لثه میباشد . اگر احساس شود که بعد از رادیوگرافی مشگل لثه ای ناشی از رشد اشتباه است ارتودنسی جهت درمان دندان ها بهترین راه است .
زمانى كه لبخند لثه ای شدید باشد با روش كورتاژ لثه قابل درمان نيست و نياز به روش های پیشرفته تری همچون افزايش طول تاج دندان و يا جراحى پايين آوردن لب دارد. در جراحى افزايش طول تاج به دليل دردناك بودن نياز به بى حسى موضعى است. در اين روش لثه كنار زده مى شود تا جراح بتواند با برداشتن لثه به ميزان مورد نياز و فرم دادن بخشى از بافت استخوان پايين دندان، مقدار بيشترى از طول دندان را نمايان سازد و به اين ترتيب مشكل لبخند لثه اى را برطرف كند. زمانى كه لبخند لثه اى حاصل حركت بيش از حد ماهيچه هاى لب بالايى بيمار هنگام خنده باشد، و يا مشكلات فك و اسكلت جمجمه دليل اصلى لبخند لثه اى شود، بيشتر از روش پايين آوردن لب بالايى استفاده مى گردد. اين روش به نسبت جراحى فك نسبتا آسان است و توسط جراح دندانپزشك مجرب به سادگى مى تواند مشكل بيمار را رفع و لبخند زيباى وى را تضمين نمايد. روش پایین آوردن لب ،برای کاهش بالا رفتن لب هنگام خندیدن و در نتیجه کاهش ارتفاع لثه ای است که هنگام خندیدن نمایان می شود و این روش معمولا در مواردی استفاده می شود که ماهیچه های لب بالایی بیمار هنگام خنده، بیش از حد حرکت می کند و لب را به سمت بالا می کشد و یا این که لبخند لثه ای بیمار بر اثر مشکلاتی اسکلتی و استخوان بندی اوست که موجب نمایان شدن سطح وسیعی از فک بالا هنگام خنده می شود. با انجام این جراحی کوچک در هنگام خندیدن شخص، میزان بسیار کمتری از لثه نمایان است و این روش در مقایسه با انجام جراحی فک بسیار ساده و آسان است و به راحتی در مطب دندانپزشک قابل انجام است.

داشتن تخصص و تبحر دندانپزشک زیبایی در اصلاح لبخند لثه ای تاثیرگذار است زیرا این کار نیازمند دقت و تخصص خاصی است .

 

RAXO Related Articles

درباره دکتر رزیتا پورکیان

دکتر رزیتا پورکیان ، جراح-دندانپزشک می باشند و تجربه بسیار موفقی در درمان بیماران دندانپزشکی داشته اند. ایشان تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه معتبر گذرانده اند و مدارک بسیاری در درمان دندانپزشکی از موسسات مختلف تخصصی دارند. حصول درمان موفق همراه با تکنولوژی بروز و جدید ، از اهداف اصلی ایشان است و همواره کوشیده اند ، همراه با تکنولوژی ، دانش خود را نیز افزایش دهند.