حتما می دانید که اگر برای دندانی که از دست داده اید ، جایگزین مناسبی پیدا نکنید ، چه مشکلاتی برایتان به وجود می آید . از جمله مشکلاتی که ممکن است برایتان به وجود آید مشکل در زمان حرف زدن می باشد که می تواند اعتماد به نفس افراد را کاهش دهد ؛ اما بهتر است یک خبر خوب به شما دهیم آن هم این است که یکی از گزینه های بسیار جالب ، پر کاربرد و خوب ، برای درمان و جلوگیری از به وجود آمدن این مشکلات بریج دندان می باشد . اگر با مشکل جای خالی دندان مواجه هستید و دوست دارید با استفاده از پل دندان مشکل خود را حل کنید توصیه می کنیم این مقاله از سایت دکتر رزیتا پورکیان بهترین دندانپزشک و متخصص بریج دندان در ستار خان تهران را از دست ندهید.

 

بریج دندان در ستارخان - دکتر پورکیان

 

بریج دندان چیست؟

قبل ازپرداختن به روش انجام ، مزایا و معایب آن بهتر است بدانید که بریج های ثابت دندانی چه چیزی هستند . باید بگویم که در واقع بریج به معنای پل می باشد . پایه های پل اصولا دو دندان اطرافی هستند که در میان آن ها دندانی وجود ندارد . پایه ها به طور کامل تراش می خورند تا روکش دندان بتواند در ابعاد دندان های طبیعی قرار بگیرد . همانطور که گفته شد بریج دندان در کنار بقیه دندان ها قرار می گیرند ؛ اما همانند دندان های مصنوعی عمل می کنند و از به وجود آمدن موضوعاتی همچون کاهش اعتماد به نفس به دلیل نداشتن لبخندی زیبا ، مشکل در زمان حرف زدن ، کج شدن بقیه دندان ها و غیره جلوگیری می کنند. به دندان های که در میان دو دندان پایه و طبیعی قرار می گیرد پونتیک گفته می شود . البته لازم به گفت است که از این روش تنها در مواقعی استفاده می شود که امکان استفاده از ایمپلنت دندان وجود نداشته باشد.

مواد مورد استفاده در ساخت پل دندان

همانطور که در متن فوق ذکر کردیم بریج ها در واقع یک نوع پل بین دندانی هستند که پایه های آن ها دو دندان طرفین می باشد . بریج دندان معمولا از یک لایه چینی به نام پرسلن و یک لایه فلزی ساخته می شوند . البته باید بگویم که امروزه از ماده جدید تری به نام زیرکنیا برای ساخت آن استفاده می شود که استحکام بیشتری نسبت به پرسلن ها دارند بخصوص اگر یک تکه ساخته شود لب پر شدن دران دیگر اتفاق نمی افتد.

انواع بریج ها

طبق گفته های دکتر پورکیان بهترین متخصص پل دندان در ستارخان تهران ، بریج های دندان به چهار دسته متفاوت تقسیم می شود که در ادامه هر یک از ان ها را به طور کامل توضیح خواهیم داد :

 • کانتی لور

از این نوع بریج دندان معمولا برای پر کردن جای خالی تنها یک دندان استفاده می شود . برای اتصال و قرار دادن آن نیاز است تا یک تا دودندان در یک سمت دندانی که از دست رفته است وجود داشته باشد تا دندانپزشک بتواند پایه دندان طبیعی را تراش دهد و پل را بر روی آن بگذارد . برای این که این موضوع را ساده تر بیان کنیم می توانیم این چنین بگویم که پل دندانی کانتی لور با چسبیده شدن به یک تا۲ روکش دندانی مجاور در محل بدون دندان قرار داده می شود که برای انجام آن ها یک تا ۲ دندان در یک طرف محل بدون دندان کافی است . پس این بریج از یک طرف به جایی متصل نیست ودر موارد خاص و محل های خاص بی دندانی با توجه به شرایط بیمار انجام می شود و در همه موارد توصیه نمی شود .

 

بریج دندان در ستارخان - دکتر پورکیان

 

 • سنتی

یک پل دندان سنتی از دندان های طبیعی خود فرد با دندان های مصنوعی تشکیل شده است که برای انجام آن نیاز است تا دندان های اطراف از استحکام بسیار زیادی برخوردار باشند . پس از ان نیز بهترین دکتر بریج یا پل دندان در ستارخان باید مینای دندان های کناری را برای قرار دادن روکش و اتصال پل ها تراش دهد . سپس پل را میان دندان ها وصل کرده و آن را محکم کند.

 • مریلند

بریج دندان مریلند یکی دیگر از بریج ها می باشد که در ستارخان تهران با بالاترین کیفیت انجام می شود این پل که همچون پل های سنتی بوده و برای قرار گیری در دهان نیاز به دو دندان طبیعی دارد . تنها تفاوتی که در میان این روش و روش بریج سنتی می باشد این است که برای نصب آن دیگر نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست چرا که با استفاده از بال های کوچکی از جنس فلز یا پرسلین به پشت دندان های طبیعی متصل می شود . این روش نسبت به روش سنتی بهتر بوده و مزایای بیشتری دارد.

 • پل های بر پایه ایمپلنت دندان

بریج های ثابت می توانند برای جایگزینی دندان های ازدست رفته استفاده شوند و از دندان های اطراف برای حمایت استفاده کنند.بریجها برای ثابت ماندن در داخل دهان باید به دندانهای مجاور یا پایه ایمپلنت متکی باشند . معمولا برای آماده سازی باید دندانهای مجاور تراش خورده شوند تا بریج ساخته شده در لابراتور روی آن مستقر شود.
رعایت بهداشت بریجها و ناحیه زیر آن بسیار مهم است . بریج ها علی رغم محاسنی که دارند در درازمدت تحلیل استخوان فک و لثه زیر آن را بدنبال دارند . این معایب به کمک ایمپلنت دندانی رفع می شود.

همانطور که از نام این نوع بریج ها معلوم است ، این پل ها تحت حمایت ایمپلنت دندان قرار دارند و از ایمپلنت ها به جای روکش های دندانی یا چارچوب های فلزی استفاده می کنند . چنانه بیمار دندان بیشتر از یک دندان خود را از دست داده باشد نیاز است تا از این روش درمانی استفاده کند . در این تکنیک دیگر نیازی به کمک گرفتن از دندان های طبیعی اطراف یا تراش مینای دندان نیست. بلکه از ایمپلنت برای نگهداشتن و استحکام بخشیدن به بریج استفاده می شود.

بررسی مراحل نصب بریج دندان در داخل دهان

مرحله اول : دندان پزشک پیش از اقدام به انجام هر کاری ، ابتدا برای فرد عکس رادیولوژی تجویز کند تا از این طریق علت افتادن دندان های او را مورد ارزیابی قرار دهد . از دلایل از دست دادن دندان ها می توانیم به پوسیدگی ، کهولت سن و یا ضربه اشاره کنیم که برای تمام این موارد راهکار موثری وجود دارد.

مرحله دوم : باید بدانید که انتخاب نوع بریج در هر کیس بر اساس نوع و تعداد دندان های افتاده او انتخاب خواهد شد . به عنوان مثال ممکن است برای فردی بریج مریلند و برای دیگری بریج معمولی مناسب باشد که انتخاب آن ها بر اساس دانش تخصصی دندان پزشک مشخص خواهد شد .

مرحله سوم : از آنجایی که سلامت دندان های مجاوری که قرار است بریج در آنجا نصب شود بسیار حائز اهمیت است ، این دندان ها باید از هرگونه پوسیدگی و عفونت مصون باشند تا در نصب بریج ها مشکلی ایجاد نشود . حال در صورت وجود پوسیدگی ، ابتدا باید این عارضه درمان شود .

مرحله چهارم : گاهی لازم است که دندان های مجاور برای نصب بریج اندکی تراشیده شود که میزان تراشیدگی نیز بر اساس نوع بریج ها متفاوت خواهد بود .

مرحله پنجم : قالب گیری از دیگر اقدامات دندان پزشک برای ساخت پروتز است . این پروتز ها در آزمایشگاه ساخته شده و ممکن است تا ساخت نهایی بیمار ناچار به استفاده از بریج های موقت شود .

مرحله پایانی : حال به مرحله آخر که نصب بریج  نام دارد رسیدیم ، از همین رو بریج ساخته شده بر اساس نوع آن روی دندان قرار گرفته ، جایگزین مناسبی برای دندان از دست رفته خواهد بود . حال بیمار باید در مراقبت از بریج ها دقت عمل لازم را داشته باشد تا ماندگاری آن ها افزایش یابد .

تفاوت بریج دندان و ایمپلنت

یکی از متداول ترین سوالاتی که افراد از پزشکان می پرسند این است که تفاوت میان بریج و ایمپلنت دندان چه چیزی می باشد؟ در پاسخ به این سوال می توانیم این چنین بگویم که بریج و ایمپلنت هر دو کابرد های یکسانی دارند به عبارتی دیگر هر دوی آن ها سعی دارند مشکل بی دندانی را درمان کنند و طرح لبخند را اصلاح نمایند ؛ اما در این میان تفاوت های بسیار مهمی نیز دارند که آن ها را از یک دیگر جدا می کند . یکی از اصلی ترین تفاوت میان این دو در ماندگار آن ها می باشد.

همانطور که در طول مقاله دکتر پورکیان بهترین دندانپزشک کاشت بریج دندان در ستار خان تهران ، گفتند ، بریج ها به دندان های اطرافی خود وابسطه هستند و از آنجایی که احتمال اینکه دندان های طبیعی به مرور زمان از بین بروند بسیار زیاد است ، بریج موقتی می باشد. به عبارتی دیگر بریج ها معمولا می توانند به مدت 5 الی 15 سال ماندگاری داشته باشند و پس از آن نیاز است تا آن ها تعویض شوند. در حالی که ایمپلنت ها این گونه نیستند و دوام بسیار بیشتری دارند . از همین رو می توان ادعا کرد که کاشت دندان یکی از بهترین روش های درمانی برای دندان های از دست رفته می باشد که همواره ثابت بوده و برای زمان طولانی موثر می باشند . البته لازم به ذکر است که تشخیص این که کدام یک از روش های جایگزینی دندان از دست رفته برای شما مناسب تر است کاملا به نظر متخصص دندان پزشکی شما بستگی دارد.

 

بریج دندان در ستارخان - دکتر پورکیان

مزایا بریج های دندانی

 • پل های دندانی معمولا بسیار کوچک و سبک هستند.
 • عادت کردن به بریج دندان جدید معمولا خیلی ساده و آسان می باشد.
 • بریج ها به حفظ شکل صورت و زیبایی لبخند شما کمک بزرگی می کنند.
 • تغییر و حرکت دندان های مجاور را کنترل می کند.
 • با شرکت در 2 الی 3 جلسه درمانی پل درمان نصب خواهد شد.
 • در صورتی که بهداشت دهان و دندان خود را به طور کامل رعایت کنید ، طول عمر بریج ها افازیش پیدا خواهد کرد.
 • پل دندان توانایی صحبت کردن و غذا خوردن شما را بالا می برد.

مراقبت های بعد از بریج دندان

 1. برای رعایت بهداشت دندان ها در صورتی که بریج ها از نوع روکش های به هم چسبیده باشند ، پزشک استفاده از دستگاهی به نام واترجت را جهت تمیز کردن دندان ها پیشنهاد می کند ؛ زیرا در مواردی مسواک و نخ دندان نمی توانند برخی از نواحی بریج ها را تمیز کنند . عدم رعایت بهداشت در طولانی مدت می تواند احتمال ایجاد پوسیدگی و بوی بد دهان را افزایش دهد .
 2. پس از بریج دندان باید تا 24 ساعت از هرگونه فشار به دندان ها جلوگیری کنید ؛ بنابراین از خوردن مواد غذایی چسبناک ، جویدنی بپرهیزید .
 3. در برخی از موارد ممکن است فرد پیش از بریج ، در دندان های خود حساسیتی به سرما و گرما نداشته ؛ اما پس از انجام این پروسه این حساسیت های آشکار شوند . وظیفه بیمار این است که تا حد امکان به مصرف غذاهای ولرم روی بیاورد تا این حساسیت با گذر زمان و حداکثر تا دو ماه مرتفع گردند .
 4. پس از بریج ، در مسواک زدن مراقبت های خاصی وجود نداشته و با خیال راحت می توانید از مسواک برقی یا عادی استفاده کنید .
 5. اگر پس از بریج دندان ها گوشه های لب تان اندکی زخم شد ، نگران نشوید و با تهیه پماد A-D از داروخانه ، روزی سه بار لب های خود را مرطوب کنید .
 6. کسانی که از گذشته تاکنون از دندان قروچه رنج می برند ، می توانند از نایت گارد استفاده کنند ؛ زیرا در صورت عدم استفاده از آن ها ، روکش و دندان های طبیعی شما با گذر زمان دچار ترک و شکستگی خواهند شد .
 7. بریج و روکش ها نمی توانند از احتمال ایجاد پوسیدگی در دندان های جلوگیری کنند ؛ بنابراین عدم رعایت نکات مراقبتی می تواند منجر به التهاب لثه ها شود . این پوسیدگی از مرز بین روکش دندان و ریشه های نشات می گیرد ، در نتیجه مراقبت های بعد از بریج دندان ها را جدی بگیرید .

طول عمر بریج دندان

یکی از مهم ترین مسائلی که باعث می شود فرد یک پروسه درمانی را انتخاب و آن را انجام دهد ، طول عمر نتایج درمان می باشد. از همین رو ممکن است برای خیلی از افراد مهم باشد که طول عمر وماندگاری بریج های دندانی چقدر می باشد. در این رابطه باید بگویم که عمر پایه های کاشته شده به فاکتور های متعددی از قبیل جنس روکش ساخته شده ، نحوه مراقبت و نوع بریج دارد اما به طور متوسط طول عمر بریج ها حدودا 10 سال است که نحوه مراقبت شما بر روی طول عمر این پروسه تاثیر مستقیم داشته و می تواند آن را کاهش یا افزایش دهد. غذا های که مصرف می کنید و قدرت دندان های مجاور از جمله عوامل تاثیر گذار بر کاهش طول عمر بریج دندان می باشد.

تعویض بریج ها

از مهم ترین سوالاتی که در زمینه بریج های دندانی به وجود می آید این است که در صورت آسیب دیدن بریج ها آیا امکان تعویض آن ها وجود دارد ؟ آیا می توان آن را با روش های دیگری جایگزین کرد ؟ همانطور که گفته شد بریج ها طول عمر مفید و مشخصی دارند و مادام العمر نیستند از همین رو ممکن است بعد از گذشت مدت زمان اندکی نیاز به تعویض وجود داشته باشد. طول عمر بریج های دندانی حدود 8 الی 10 است و بعد از گذشت آن نیاز است تا توسط یک دندانپزشک مجرب و متبحر در ستارخان تهران تعویض گردد. مراحل تعویض بریج های دندانی با روند معمولی آن ها تفاوتی نخواهد داشت. در صورتی که تمایل به استفاده از بریج دندان ندارید نیز می توانید از روش های جایگزین مانند کاشت ایمپلنت دندان استفاده کنید.

 

بریج دندان در ستارخان - دکتر پورکیان

چرا به پل دندان نیاز دارید؟

دندان های شما با یک دیگر کار می کنند ، زمانی که یکی از دندان از بین می رود ، دندان های اطراف می توانند به فضای خالی منتقل شوند و باعث ایجاد مشکلات جدی تر گردند. دندان های فک مقابل نیز می تواند به سمت بالا یا پایین فضای خالی حرکت نماید و مشکلاتی از قبیل احساس درد ناشی از فشار اضافی روی دندان ها ، عدم توانایی گاز زدن و جویدن غذا ، خود آگاهی در رابطه با نوع ظاهر یا لبخند خود به وجود آورد . از همین رو به منظور جلوگیری از به وجود آمدن این مشکلات نیاز است تا شما از بریج دندان یا سایر روش های درمانی استفاده نمایید.

معایب استفاده از بریج دندانی

برای چسباندن پل های دندانی نیاز به آماده سازی دندان های پایه است یعنی باید در ابتدا دندان های نگهدارنده و پایه به درستی آماده شوند تا بتوان پل را بر روی آن ها قرار داد . این عمل خود نیز شامل تراشیدن دائمی قسمت های بسیاری از تاج دندان ، از جمله بافت سالم آن ، می باشد که این خود یکی از بزرگ ترین و اصلی ترین عیوب استفاده از بریج ها می باشد. زیرا با برداشتن و حذف مقدار بسیار زیادی از بافت دندان ، گاها کارایی دندان از بین می رود و در نهایت نیاز به درمان ریشه دارد . از همین رو اگر حمایت دندان ترمیمی که منحصرا از ایمپلنت های دندانی گرفته شود ، این مزیت وجود دارد که دندان های مجاور بدون آسیب دیدن باقی بمانند . این عیب بسیار مهم و حیاتی است به خصوص زمانی که دندان مجاور سالم و بدون عیب و نقص باشد.

مواد سازنده بریج

بریج دندان اغلب از ترکیب لایه ‌ای فلزی در زیر کار و همچنین لایه ای چینی به نام پرسلن روی کار تشکیل می ‌شود. ماده جدیدتری نیز به نام زیرکونیا وجود دارد که در ساخت بریج به کار می‌ رود. این ماده با رنگ دندان مطابقت بسیاری دارد و همچنین نسبت به پرسلن از ظرافت بیشتری نیز برخوردار است . به علت برخورداری از این ظرافت ، لثه مراجعه کننده دچار تحریک کمتری می شود و به مرور زمان بر خلاف پرسلن سبب تیرگی لثه ها نمی ‌شود.

برای تعیین بهترین نوع بریج دندان ، متخصص موارد مختلفی را در نظر می ‌گیرد که شامل :

 • سن بیمار (بریج دندان در کودکان استفاده نمی‌ شود)
 • تعداد دندان‌ های از بین رفته
 • اندازه شکاف
 • میزان قرارگیری وضعیت دندان‌ها در کنار شکاف
 • سلامت کلی لثه و دندان‌ها
 • ترجیح شخصی فرد

سوالات متداول

چند عدد دندان را می ‌توان بر روی پل دندانی قرار داد؟

به طور معمول به تعداد 2 ، 3 و یا حتی 4 دندان مصنوعی را می‌ توان بر روی پل قرار داد

آیا بریج دندانی به مسواک و نخ دندان نیاز ندارد؟

یکی از نکات حائز اهمیت پس از استفاده از بریج دندانی ، رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد . بیمار پس از قرار دادن بریج دندان در واقع می بایست بیش از گذشته به بهداشت دهان و دندان خود بپردازد و به این امر مهم مراقبتی اهمیت دهید. در غیر این صورت ، بریج انجام شده با پوسیده شدن دندان‌های طبیعی اطراف ، دوام زیادی ندارد

بهترین نوع بریج کدام است؟

در واقع انتخاب نوع بریج به شرایط بیمار بستگی دارد اما به طور معمول ، ترجیح دندانپزشکان استفاده از بریج سنتی است ؛ زیرا این نوع ، از استحکام بیشتری برخوردار می باشد . به عنوان مثال در صورتی که ، دندان آخر مراجعه کننده از بین رود ، دندانپزشک مجبور به استفاده از بریج کانتی لور می باشد

آیا بریج دندانی در دندان‌های جلویی به کار می رود؟

بله ، این شیوه هم در دندان‌های قدامی و هم خلفی مورد استفاده قرار می گیرد.