هنگامی که تاج یک دندان آسیب زیادی دیده باشد ، لازم است احیا شود. قسمت تاج دندان با روکش سفارشی ساخته شده در لابراتوار جایگزین شود. برای اینکار ابتدا قسمت تاج دندان آماده سازی می شود و پس از قالبگیری و ساختن مدل گچی از فک بیمار به لابراتوار ارسال می شود تا روكش ساخته شود. اگر دارای دندان های آسیب دیده یا شکسته هستید و قصد دارید از روکش دندان برای محافظت از آن ها و افزایش زیبایی چهره و لبخند خود استفاده کنید توصیه می کنیم این مقاله از سایت دکتر پورکیان را با دقت بخوانید. دکتر رزیتا پورکیان بهترین دندانپزشک خانم در ستارخان می باشند که می توانند برای روکش کردن دندان هایتان به ایشان مراجعه کنید.

روکش دندان

انجام روکش دندان چه مدت طول می کشد؟

ساخته شدن روکش دندان در تهران ، ستارخان و دیگر مناطق کشور ممکن است 1 تا 2 هفته طول بکشد. در این مدت زمان یک روكش موقت روی دندان قرار می گیرد. معمولا گذاشتن روكش بعد از یک روش ترمیم عمیق مانند عصب کشی لازم است.

انواع روکش ها

روکش  کشیدن دندان می تواند بصورت تمام فلزی ، تمام سرامیکی و یا ترکیبی از این دو باشند.

  • روکش دندان تمام سرامیکی :

روكش های تمام سرامیکی به طور کامل از جنس چینی ساخته می شوند. این روکش ها ضعیف و شکننده هستند و تنها از نظر ظاهری زیباتر هستند.

  • روكش های تمام فلزی :

روكش های تمام فلزی از جنس فلز می باشند. امروزه بدلیل زیبا نبودن ظاهر این روكش ها ، مورد استفاده قرار نمی گیرند. نوع فلزی چینی آن نسبت به تمام سرامیکی هزینه کمتری دارند و نسبت به تمام فلزی زیباتر هستند. درصورت لب پر شدن چینی این روكش ها ، نمای فلزی نازیبایی در ناحیه لبه دندان دارند و در بعضی مواقع ، لبه فلزی آن ها در ناحیه نزدیک لثه دیده می شود.

روکش دندان

طبق گفته های دکتر پورکیان بهترین دندانپزشک زیبایی خانم در تهران و ستارخان روكش های زیر کونیا بهترین نوع روکش دندان هستند . در آن ها بـه جـای استفاده از فلز تیره از نوعی ماده سفید به نام زیرکونیوم استفاده شده است. روكش زیرکونیوم با خـاصیـت استحکـام روكش فلزی و زیبایـی نوع سـرامیکـی هستند. طـراحـی و سـاخـت آن ها بـا دقـت بالا انجام می شود. با مراقبت مناسب و رعایت بهداشت کافی ، یک تاج با کیفیت خوب می تواند چندین سال در دهان شما باقی بماند.

روکش دندان برای چه افرادی مناسب نیست؟

روکش کشیدن دندان پروسه ای است که بهترین دندانپزشک غرب تهران برای ترمیم و محافظت از دندان هایی است که آسیب دیده و ممکن است تحت فشار وارده به فک ترک بردارند یا به طور کامل بشکنند. اما همیشه با روکش کردن نمی توان مشکل را برطرف کرد. اگر ترک دندان شما عمیق باشد و به ریشه رسیده باشد نمی توان برای آن کاری کرد و از این پروسه انتظار معجزه داشت. دندان هایی که ریشه های آن ها تحلیل رفته اند یا آسیب دیده اند ، غالبا با روکش کردن قابل ترمیم نمی باشند. در مواردی که پالپ که بخش مرکزی دندان است دچار عفونت باشد ، نمی توان این پروسه را انجام داد ، بلکه در ابتدا باید عصب کشی انجام شود. در هر صورت برای اینکه بدانید آیا این فرایند برای شما مناسب است یا خیر بهتر است به دندانپزشک انتخابی او مراجعه کنید. چرا که قبل از معاینه نمی توان نوع درمان را مشخص کرد.

پوسیدگی زیر روکش دندان

یکی از مهم ترین نگرانی های بیماران این است که بعد از ترمیم دندان با روکش ، دندانشان دچار پوسیدگی شود. از همین رو دکتر پورکیان بهترین دندانپزشک روکش کردن دندان در غرب تهران ، توصیه می کنند بیماران هر شش ماه یک بار یا دست کم سالی یک بار برای بررسی وضعیت دندان ها و انجام ترمیم های دندانی به دندانپزشک مراجعه کنند تا در صورت بروز مشکلی به موقع نسبت به درمان اقدام کرد. در مواردی که روکش ها کهنه و قدیمی شده اند یا بنا بر دلایل مختلفی بخش هایی از آن از دندان جدا شده است ، باکتری را به زیر روکش دندان نفوذ می کنند و در فضایی امن شروع به تکثیر می کنند. اگر به موقع متوجه این اتفاق نشوید ، دندان دچار پوسیدگی و کرم خوردگی می شود.

نکاتی مهم در خصوص روکش کشیدن دندان که باید بدانید!!

  • برای اطمینان از سلامت روکش های ساخته شده لازم است معاینه سالانه جهت بررسی روکش ها صورت گیرد .
  • حد فاصل روکش ها و پلها را با استفاده از سوپر فلاس (نخ مخصوص روکش ) و پیرکس و براش ( مسواکبین دندانی ) تمیز کنید . این عمل باعث جلوگیری از تورم ، قرمزی ، خونریزی لثه و در کل بیمار شدن لثه می شود.
  • در صورت لق شدن روکش دندان ، برای چسباندن مجدد آن در اولین فرصت به بهترین دنداپزشک غرب تهران که خود انتخاب کرده اید ، مراجعه کنید.
  • عدم چسباندن روکشها منجر به پوسیده شدن نسج باقیمانده زیر روکش می شود.
  • در روکش های فلزی – سرامیکی ، روکش در نزدیکی لثه یک لبه فلزی دارد که برای جلوگیری از گیر غذایی و سلامت لثه می باشد که باعث نمای تیرهلبه لثه میشود. در بسیری از بیماران وجود این مساله خشنود کننده نیست که می توان با ساخت روکش هایی از جنس ( زیرکونیا ) این مساله را برطرف کرد.
  • روکش نیز مانندهر محصول دیگری عمر معینی دارد. بررسی سالیانه جهت اطمینان از بروز مشکل ودر صورت نیاز تعویض آن ضروری است.