یکی از چشمگیر ترین جنبه های علم دندانپزشکی مدرن این است که با توجه به وضعیت دندان ها ، بودجه و نتایج مورد نظر بیمار ، روش های بسیار زیادی برای بهبود و اصلاح لبخند وجود دارد که پزشک می تواند بعد از انجام بررسی های دقیق یکی از آن ها را به بیمار پیشنهاد دهد. ونیر دندانی یکی از محبوب ترین و زیبا رین روش ها برای اصلاح طرح لبخند می باشد. ونیر ها متشکل از یک لایه مواد مخصوص می باشند که بر روی دندان های موجود چسبانده می شوند تا ظاهری جذاب و جدید برای فرد ایجاد کنند. انواع مختلفی از آن ها وجود دارد که در ادامه این مقاله از سایت دکتر رزیتا پورکیان بهترین دندانپزشک زیبایی خانم در ستار خان به آن ها خواهیم پرداخت.

 

ونیر دندانی

 

ونیر چیست؟

ممکن است این سوال برایتان به وجود آید که ونیر دندان چیست و چند نوع دارد؟ باید بگویم ونیر ها معمولا قطعات بسیار نازک سفارشی ساخته شده در لابراتوار هستند که با اهداف مختلف درمانی در دندانپزشکی استفاده می شوند. ونیر دندانی ممکن است برای ترمیم دندان لب پریده ، اصلاح نامرنبی ظاهری دندان ها ، اصلاح رنگ دندان ها ، اصلاح فضاهای ناخواسته یا ناهموار ، استفاده شوند.
برای چسباندن ونیرها معمولا سطح بسیار کمتری از دندان نسبت به روکش ها ، برداشته می شود. بیشترین استفاده از ونیرها در دندانپزشکی زیبایی و برای ایجاد لبخند کامل می باشد. وینرهای قوی و بسیار بادوام از ده تا پانزده سال طول می کشد و تغییر رنگ بسیار کمی دارند. انواعی از ونیرها با عنوان لمینیت ونیر شناخته می شوند که دارای ظرافت و درخشندگی بیشتری نسبت به کامپوزیت ها هستند.

انواع ونیر دندانی :

طبق گفته های دکتر پورکیان بهترین دندانپزشک غرب تهران و ستارخان ونیر های دندانی به دو دسته کامپوزیتی و لامینیت تقسیم می شوند که در ادامه شما را با آن ها آشنا خواهیم کرد.

 •  کامپوزیتی :

با مواد قسمتی از کامپوزیت می باشد که یا کل سطح دندان را می پوشاند یا قسمتی از سطح دندان که معیوب می باشند مثلا پریدگی کوچک یا تغییر رنگ دندان را می پوشاند و هر گونه چرخش دندان ها یا فاصله بین دندان ها و تغییر رنگ دندان ها را می توان با ونیرهای کامپوزیتی به نحو بسیار زیبایی ، بصورت طبیعی اصلاح نمود و در اکثر موارد بدون تراش از سطح دندان یا با تراش اندک ونیرهای کامپوزیتی را برروی دندان ها بکار برد.

ونیر دندانی  کامپوزیتی بسته به میزان رضایت بیماران از زیبایی ظاهری دندانهای شان از یک دندان تا 10 دندان بکار می روند معمولا اگر برای اصلاح لبخند باشد ، 6 دندان را در برمیگیرد که طی یک جلسه قابل انجام است. بکاربردن ونیرهای کامپوزیتی روی 6 دندان جلویی فک بالا ، رضایت اکثر بیماران را برآورده کند. اما ونیر کامپوزیتی روی ده دندان جلویی فک بالا لبخند ایده آل تری را به ارمغان می آورد.

 

ونیر دندانی

 

 •  لامینیت :

در مواردی که بیرون زدگی دندان ها وجود نداشته باشد و حتی کمی تو رفتگی را بخواهیم اصلاح کنیم و در مواردی که فرم دندان کوچکتر از حد معمول می باشد می توان از ونیر دندانی لامینیتی استفاده کرد ، نوعی ارجحیت بیشتری دارد. در صورتی که ونیر های کامپوزیت با مواد باکیفیت و بصورت صحیح و اصولی کار شوند و سلامت لثه در نظر گرفته شود طول عمر بسیار خوب و بالایی دارند و با توجه به اینکه تراشی روی سطح دندان ها نسبت به ونیر های لامینیتی داده نمی شود ، درمان قابل برگشت و بسیار مقبولی می باشد و در صورتی که تغییر رنگی ایجاد شود بسیار کوچک و به راحتی با یک پالیش ساده یرطرف می گردد. بدنه ونیر های لامینیت تغییر رنگ ندارند اما لبه های لثه ای آنها در صورت نمایان شدن و تغییر رنگ به سختی قابل برطرف کردن می باشد و حتما نیاز به تعوض ونیر لامینیت می گردد.

افرادی که در غرب تهران و محدوده ستار خان زندگی می کنند و تمایل دارند از ونیر دندانی برای اصلاح فرم لبخند و دندان های خود استفاده کنند می توانند به دکتر رزیتا پورکیان بهترین دندانپزشک خانم در ستارخان مراجعه کنند. ایشان با تکیه بر دانش ، مهارت و تخصص خود می توانند به شما در زمینه روکش دندان ، ایمپلنت ، بلیچینگ و غیره نیز کمک کنند. خانم دکتر پس از بررسی وضعیت دهان و دندان شما بهترین نوع ونیر های دندانی را به شما پیشنهاد می دهند.

مزیت ونیر دندانی کامپوزیتی بر ونیر لامینیت :

 • به طور معمول تراش کمتری از سطح دندان برای ونیر های کامپوزیتی بکار می رود.
 • در یک جلسه قابل انجام است.
 • با توجه به پیشرفت مواد ، مواد کامپوزیتی مستحکم و زیبایی موجود است.
 • طبیعی تر از ونیرلامینیت جلوه می کند.
 • مقرون به صرفه تر از ونیر لامینیت می باشد.
 • در صورت نیاز به اصلاح و تعمیر که بندرت پیش می آید ، راحت تر قابل انجام است.

 

ونیر دندانی

 

ونیر دندان خرگوشی

طبق گفته های بهترین دکتر دندانپزشک خانم در غرب تهران ، دندان های خرگوشی و بلند جزو عیوب جزئی به شمار می آیند که به راحتی با استفاده از ونیر دندانی قابل اصلاح می باشد. در این روش دندانپزشک مواد رزین کامپوزیت که به رنگ دندان است را بر روی دندان ها قرار می دهد. پس از آن با استفاده از نور سفت کننده این مواد را بر روی دندان سفت و سخت می کند و تا زمانی که سطح آن درخشان شود آن را صیقل می دهد. پیوند دندان می تواند عیوب و نواقص دندان را بپوشاند و موجب اصلاح ظاهر دندان ها شود. ونیر های دندانی کامپوزیی یکی از جدید ترین و پرطرفدار ترین روش های درمان برای دندان های خرگوشی محسوب می شود.

مزیت کامپوزیت مدل دندان خرگوشی

 • برای استفاده از این نوع ونیر ها نیازی به تراشیدن دندان نیست.
 • این نوع ونیر ها فشار بسیار زیادی را تحمل می کنند.
 • پس از آسیب دیدن نیز می توان آن ها را ترمیم کرد.
 • ونیر دندانی همانند دندان های طبیعی بوده و ظاهری زیبا و جذاب به فرد می دهد.
 • روشی بسیار سریع و بی نقص در مقایسه با ارتودنسی دندان خرگوشی و لمینت ها می باشد.
 • قیمت نوع کامپوزیتی آن نسبت به سایر روش ها کمتر می باشد.