روش های كم هزینه ، ایمن و موثری برای پیشگیری از بیماری های دهان و دندان وجود دارد . رعایت بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از بیماری های مرتبط با آن علاوه بر كمكی كه به حفظ سلامت سایر اعضاء بدن می كند، در حفظ زیبایی و شادابی صورت تاثیر عمده ای دارد . آشنایی والدین و انتقال اطلاعات به فرزندانشان یكی از راه های كاهش مشكلات بیماری های دهان و دندان در آینده است تا بدینوسیله علاوه بر حفظ سلامت بدن ، از درمان های پیچیده و پر هزینه و عواقب ناشی از ارتباط متقابل دهان و دندان با بیماری های گوارشی ، قلبی ، روحی و روانی كاسته شود . در ادامه این مقاله دکتر رزیتا پورکیان بهترین دندانپزشک خانم در ستارخان در رابطه با اهمیت رعایت بهداشت دهان و نکاتی که باید رعایت شوند مطالبی بیان نموده اند.

بهداشت دهان و دندان

اهمیت بهداشت دهان و دندان

حفظ بهداشت دهان و دندان علاوه بر حفظ سلامتی آنها ، تاثیر عمده ای در سلامت كلی بدن دارد . در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی ، ذرات غذائی در اطراف دندان ها باقی مانده و می تواند منجر به ایجاد بیماری های پوسیدگی ، بیماری لثه و بوی بد دهان شود. بهترین و كم هزینه ترین روش برای پیشگیری از این بیماری ها حفظ بهداشت شخصی می باشد. بدین منظور لازم است از مسواک ، نخ دندان و در صورت صلاحدید دندانپزشک ، از دهانشویه استفاده شود.

مسواک زدن مهم ترین و اصلی ترین نکته در رعایت بهداشت دهان و دندان

 • مرحله اول

عمده مسائلی كه در ارتباط با طرح مسواک و اثر آن در كاهش میزان پوسیدگی مطرح می شود تبلیغات است و فقط روش صحیح مسواک زدن است كه باعث تمیزی دندان ها و لثه می شود . در صورتیكه وضعیت دندان ها و لثه هایتان طبیعی است نوع مسواک شما باید نرم با اندازه متوسط باشد . در صورت وجود هر نوع مشكلی لازم است در مورد نوع مسواک و بهداشت دهان و دندان با بهترین دندانپزشک زیبایی و ترمیمی در شهر محل سکونت خود مشورت كنید .بعد از نخ زدن دندان ، ابتدا مسواک را كمی مرطوب نموده،مقدار كمی خمیر دندان برروی آن قرار دهید. لازم است خمیر دندان در الیاف مسواک فرورفته باشد. بهتراست از خمیر دندان دارای فلوراید استفاده گردد.

 • مرحله دوم

مسواک با زاویه ۴۵ درجه بر روی سطح خارجی دندان قرار می گیرد و با حركات لغزشی با دامنه كوتاه سطح دندان مسواک زده می شود. این عمل برای سطح خارجی تمام دندان ها ادامه پیدا می كند.

 • مرحله سوم

برای اطمینان از تمیز شدن تمام نواحی می توانید با حركات لغزشی مسواک و چرخاندن آن به سمت سطح جونده دندان ها ، از تمیز شدن حاشیه لثه و بین دندان ها اطمینان حاصل نمائید. این كار را برای تمام دندان ها
تكرار نمائید.

 • مرحله چهارم

سطح پشتی دندان های آسیاب كوچک و بزرگ در این مرحله تمیز می شوند. بدین منظور مسواک را با زاویه ۴۵ در جه در سطح پشتی دندان ها قرار داده و با حركت لغزشی با دامنه كوتاه سعی كنید الیاف آن را به آرامی وارد حاشیه لثه كنید تا نواحی زیر لثه نیز تمیز گردد. برای تمیز شدن كامل و رعایت بهداشت دهان و دندان نیاز به حركت ۸-۷ مرتبه مسواک در ناحیه مربوطه می باشد.

 • مرحله پنجم

پشت دندان های جلو در فک بالا و فک پائین در این مرحله مسواک زده می شود. بدین منظور مسواک را در سطح پشتی دندان ها قرار داده و با حركت لغزشی آنرا تمیز نموده و در انتها مسواک را در فک بالا به سمت پائین و در فکپائین به سمت بالا بكشید.

 • مرحله ششم

مسواک را با حركات لغزشی با دامنه كوتاه بر روی سطح جونده دندان ها حركت دهید ، این كار را از آخرین دندان یک سمت در هر فک شروع نموده و تا آخرین دندان سمت مقابل ادامه دهید.

 • مرحله هفتم

الیاف مسواک یا پشت مسواک را به آرامی بر روی زبان بكشید تا مواد غذایی باقیمانده از سطح زبان پاک شوند. با رعایت بهداشت دهان و دندان می توان از بوی بد دهان پیشگیری نمود.

 • مرحله هشتم

در انتها دهان خود را با آب شستشو داده و برای بررسی تمیز شدن دندان ها لبخند زده و آنها را از نظر تمیزی كنترل نمائید.

بهداشت دهان و دندان

نخ دندان گام دوم در رعایت بهداشت دهان و دندان

امروزه انواع نخ دندان های مومی و غیر مومی ، فلورایددار و فاقد فلوراید وجود دارند. نخ دندان فلوراید دار ارجح بوده ، و در صورتیكه دارای دندان های به هم چسبیده هستید كه نخ به آسانی از آنها عبور نمی كند از نخ دندان دارای موم استفاده نمائید تا حالت مومی آن در عبور نخ دندان ، از بین دندان ها به شما كمک كند. در مواردی با توجه به نوع درمان های دندانپزشكی انجام شده  ممكن است برای رعایت بهداشت دهان و دندان نیاز به وسایل كمكی داشته باشید. در این مورد بهتر است از بهترین دندانپزشک زیبایی در تهران ، ستار خان و سایر نقاط تهران که در آن سکونت دارید راهنمایی بخواهید.

بهداشت دهان و دندان

 • مرحله اول

طول ۳۰ سانتیمتر از نخ دندان را جدا نموده و آنرا دور انگشتان میانی هر دو دست بپیچانید. برای هدایت نخ دندان در بین دندان ها از حركات انگشتان اشاره و شست در دست كمک بگیرید.

 • مرحله دوم

با راهنمایی انگشتان اشاره ، نخ را به آرامی در بین دو دندان قرار داده و با حركت اره مانند سعی كنید آن را از نقطه تماس دو دندان عبور دهید. این كار را با آرامش انجام دهید تا با حركت كنترل نشده باعث صدمه به لثه نشوید. در بعضی از افراد با توجه به محكم بودن تماس بین دندان ها ، ممكن است انرژی زیادتری برای انجام این مرحله لازم باشد. انجام این تکنیک برای رعایت بهداشت دهان و دندان باعث می شود مواد غذایی ریز در میان دندان ها قرار نگیرد.

 • مرحله سوم

نخ دندان را در دور دندان قرار دهید ، بطوری كه دندان را در بر گرفته و شكل قوس مانند به خود بگیرد. نخ را همزمان بر روی سطح دندان فشار داده و آن را به آرامی به بالا و پائین حركت دهید. در سمت لثه ، نخ باید به آرامی در زیر لثه قرار گیرد. با حركت نخ بر روی دندان و تمیز شدن آن ، صدای تمیزی حركت نخ روی دندان احساس می شود. برای دندان مجاور نیز این حركت را تكرار نمائید.

 • مرحله چهارم

قسمتی از نخ دندان را آزاد نموده ، دندان دیگری را نخ بزنید. این فرایند را برای تمام دندان ها بخصوص دندان های عقب تكرار نمایید.

 • مرحله پنجم

پس از اتمام نخ زدن تمام دندان ها ، دهان خود را با آب شستشو داده و برای بررسی تمیز شدن دندان ها لبخند زده و آن ها را از نظر تمیزی كنترل نمائید.

 • مرحله ششم

در مرحله آخر دهان خود را با آب بشوئید.

بهداشت دهان و دندان