کسانی که برای درمان مشکلات دندان خود و درمان ریشه دندان به یک دندانپزشک خوب و مجرب در شهر محل زندگی خود مراجعه می کنند ، باید بدانند که بدن آن ها پس از انجام مراحل درمان به زمانی مناسب برای بهبودی کامل نیاز دارد. اما این موضوع نباید به هیچ عنوان مانعی برای فعالیت های معمولی شما باشد. بیشتر افراد می توانند بعد از انجام مراحل درمانی کار خود را از سر گیرند و به امور روز مره زندگی خود بپردازند. با این وجود برای اطمینان از بهبودی کامل خود بهتر است با دندانپزشک مربوطه خود در رابطه با نکات مراقبت های بعد از درمان ریشه صحبت کنید. عزیزانی که به خانم دکتر پورکیان بهترین جراح و دندانپزشک زیبایی و ترمیمی در ستارخان تهران برای درمان مراجعه نموده اند در صورت فراموش کردن نکات مراقبتی می توانند از این مقاله استفاده کنند.

 

مراقبت های بعد از درمان ریشه

 

اهمیت رعایت نکات مراقبتی

اغلب کسانی که یک پروسه درمانی یا زیبایی را طی می کنند پس از آن فراموش می کنند که باید نکات مراقبتی را انجام دهند تا به نتایجی مطلوب و ایده آل دست پیدا کنند بدون آنکه به عارضه دردناک و غیر قابل تحملی دچار شوند. از همین رو می توانیم بگویم که نکات مراقبتی بسیار حائز اهمیت هستند و شما عزیزان برای اینکه به مشکل خاصی دچار نشوید باید آن ها را رعایت کنید. دندانپزشک مربوطه معمولا در زمان درمان یا بعد از اتمام مراحل درمان نکات مراقبت های بعد از درمان ریشه را به شما می گوید ، از آنجایی که ممکن است بر اثر درد یا عوامل دیگر شما این نکات مراقبتی را فراموش کنید ما در این مقاله به توضیح آن ها پرداخته ایم. امیدوارم با رعایت آن ها به نتایجی مطلوب و بدون عارضه دست پیدا کنید.

پس از درمان ریشه چه انتظاراتی داشته باشیم؟

به دنبال روش درمانی ، شما به زمان کافی برای بهبودی وضعیت خود و همچنین جلوگیری از بروز عفونت نیاز دارید که این مدت زمان در هر شخصی متفاوت می باشد اما می توان با رعایت نکات مراقبتی باعث تسریع روند بهبودی شد. بعد از انجام این پروسه ممکن است تا مدتی درد و حساسیت داشته باشید  از همین رو بهتر است با دندانپزشک در رابطه با نتایج بعد از درمان و همچنین دستورالعمل های مراقبت های بعد از درمان ریشه  آن صحبت کنید. در ادامه ما به برخی از آن ها اشاره نموده ایم.

درد دندان و مراقبت های بعد از درمان ریشه

بیشترین سوالی که از دندانپزشکان و متخصصان درمان ریشه در ستارخان و غرب تهران پرسیده می شود این است که آیا اندودنتیست درد دارد؟ پاسخی که شاید موجب تعجب خیلی از افراد شود این است که خیر این درمان درد شدیدی ندارد. این فرایند درمان برای کاهش و تسکین درد انجام می شود و درد بعد از آن چندان شایع و زیاد نمی باشد.

عصب کشی با حفظ بقیه دندان ها ، بافت دندان شما یعنی پالپ را درمان می کند. پیش از انجام فرایند دندانپزشک برای درمان به ناحیه تحت درمان دارو بی حسی تزریق می کند. بنابراین درد این پروسه بیشتر از روند درمانی پر کردن دندان نمی باشد. ممکن است به مدت چند روز تا زمانی که تمامی بافت های آسیب دیده بهبود پیدا کنند در اطراف دندانی که عصب کشی شده است احساس درد کنید و  به دلیل باز نگه داشتن دهانتان برای اعمال امور درمانی ، ممکن است تا مدت زمان طولانی در فک خود درد احساس کنید که این درد طبیعی بوده و به مرور زمان از بین می رود ولیکن شما می توانید با رعایت چندین نکته مراقبت های بعد از درمان ریشه روند بهبودی را تسریع بخشید. اما در صورتی که این درد طولانی شود نیاز است تا برای یافتن علت اصلی آن به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

لازم به ذکر است که پس از اتمام فرایند درمان می توانید به منزل خود بازگردید ، اما پیش از آن برای کنترل و مدیریت درد و نحوه مراقبت های بعد از درمان ریشه دندان در طول دوره بهبودی و همچنین زمان مراجعات بعدی اندودنتیست یا دندانپزشک شما دستورالعمل های را به شما خواهد داد که به شما کمک بسیار زیادی می کند.

همانطور که گفته شد این علائم موقتی هستند و معمولا نسبت به دارو های مسکنی که دندانپزشکتان تجویز می کند جواب مثبتی می دهند. مهم است که دستورالعمل های بعد از آن را با دقت دنبال کنید.

نکات مراقبت های بعد از درمان ریشه در مورد تغذیه

همانطور که غذاهای نرم بعد از انجام اندودنتیست مفید و درست هستند ، استفاده از غداهای که به سختی می توان آن ها را جوید یا خیلی سفت هستند ، ایده خوبی نمی باشند. به عنوان مثال شما پس از درمان تا بهبودی کامل نباید از غذاهای مانند آجیل و دانه استفاده کنید. همچنین بهتر است از مواد خوراکی که چسبناک هستند ، مانند آدامس ، آبنبات یا کارامل جدا اجتناب فرمایید. علاوه بر تمامی این ها شما باید از خوردن غذاها و نوشیدنی های خیلی سرد یا خیلی گرم خودداری فرمایید. چرا که خوردن این مواد خوراکی می تواند موجب بروز درد و ناراحتی ، شکستن دندان یا شکستن پر شدگی دندان مورد نظر شود.

یکی دیگر از مراقبت های بعد از درمان ریشه  در رابطه با تغذیه این است که  تا زمانی که دندانپزشک درمان نهایی و دائمی را بر روی دندان شما انجام نداده است ، باید در زمان غذا خوردن با دندان هایی که به تازگی درمان شده است مراقبت باشید. ساییدگی ، شکسته شدن یا جدا شدن مواد پر کنندگی دندان کاملا عادی بوده و هیچ مشکلی ندارد. اما در صورتی که تمامی مواد مورد استفاده دندانپزشک برای پر کردن دندان شما کنده شده باشد ، نیاز است تا به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

در صورتی که برای انجام پروسه درمان به شما بی حس کننده تزریق شده باشد ، پس از درمان ، حتما متوجه خواهید شد که علائم درد رو به کاهش هستند. اما پیش از آنکه با خوردم یک غذای خوشمزه به خاطر خلاص شدن از درد دندان جشن بگیرید ، باید به یاد داشته باشید که تا چندین ساعت بعد از درمان و تا زمانی که اثر دارو های تزریقی از بین نرفته اند ، باید از خوردن بپرهیزید. چرا که ممکن است در زمان غذا خوردن گونه های خود را گاز بگیرید یا ناخواسته آسیب جدی به دهان خود وارد کنید.

 

مراقبت های بعد از درمان ریشه

 

بهداشت دهانتان را حفظ کنید!

از مهم ترین نکات مراقبت های بعد از درمان ریشه می توان به رعایت بهداشت دهان و دندان اشاره کرد. برای جلوگیری از پوسیده شدن دندان ها یا ابتلا به عفونت ریشه و لثه ، باید بهداشت دهان خود را رعایت کنید ، از همین رو نیاز است تا بعد از هر وعده غذایی دندان های خود را با استفاده از یک مسواک نرم و خمیر دندان مناسب تمیز کنید. دندانی که مرحله درمان دائمی را را طی کرده است یا به عبارتی دیگر از مواد پر شدگی دائمی استفاده شده است را می توانید به صورت عادی مسواک بزنید. اما اگر پر شدگی موقت در فضای بینی دندان ها قرار گرفته باشد باید از مسواک زدن و استفاده از نخ دندان در آن قسمت خودداری فرمایید.

تورم

تورمی که قابل مشاهده باشد به هیچ عنوان نشانه خوبی نخواهد بود از همین رو توصیه می شود ، در صورتی که با این مشکل رو به رو شدید با دندانپزشک خود تماس حاصل فرماید و او را در جریان مشکل خود قرار دهید. چرا که ممکن است شما پس از درمان ریشه به عفونت دچار شده باشید. تورم ، خارش و کهیر نیز می توانند به واسطه واکنش های الرژیک به دارو های مورد استفاده برای بی حسی دندان مورد نظر به وجود آید.

از دیگر نکات مراقبت های بعد از درمان ریشه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • احساس ضربان در دندان پس از عصب کشی کاملا طبیعی است.
  • از وارد کردن فشار غیر ضروری یا لمس کردن دندان تحت درمان با زبان ، انگشت یا هر شی دیگری خودداری کنید.
  • دارو های تجویزی خود را راس ساعت و به موقع مصرف کنید.

نکاتی که در رابطه با مراقبت های بعد از درمان ریشه باید بدانید!!

  •  90 درصد درمان های ریشه موفقیت آمیز بوده و در صورت  عدم موفقیت نیاز به درمان مجدد و یا جراحی ریشه می باشد.
  •  درمان ریشه با بیحسی موضعی و کاملا بدون درد است.
  • درد و تورم  در ناحیه دندان که تحت درمان ریشه قرار گرفته است در طول دوره درمان و تا مدتی بعد از آن طبیعی بوده و در صورت نیاز با تجویز مسکن ها و آنتی بیوتیک ها کمک به رفع و جلوگیری آز آنها میشود.
  •  درمان ریشه باعث تغییر رنگ دندان نمی شود.
  •  در صورت وسعت پرکردگی این دندانها نیازمند به درمان پیچیده تر از جمله روکش می باشد.