سوالات متداول

همزمان با رويش اولين دندان، پلاك ميكروبي مي تواند روي آن بنشيند، بنابراين تميز كردن دندانهاي كودك را از همان ابتداي رويش اولين دندان بايد شروع كرد ، البته اين كار با مسواك انجام نمي شود. بلكه با استفاده از پارچه مرطوبي كه روي دندانهاي نوزاد كشيده مي شود مي توان پلاك ميروبي را حذف كرد.

از سن دو و نيم سالگي، كه تقريباً همه دندانهاي كودك رويش يافته است، بايد مسواك كردن دندانهاي كودك را شروع كرد. اين كار بايد توسط پدر و مادر انجام گيرد و تا ۵-۴ سالگي كه كودك خود قادر به مسواك كردن نباشد لازم است پدر و مادر دندانهاي او را تميز كنند و سپس بر مسواك زدن كودكان نظارت كنند.

پوسيدگي دندان بيماري عفوني قابل انتقالي است كه با فعاليت ميكروب ها در سطح دندان آغاز مي شود و در ساختمان آن پيشرفت مي كند. براي ايجاد پوسيدگي، مواد قندي هم بايد در دسترس ميكروب ها باشند تا عامل خراب كننده ساختمان معدني، يعني اسيد توليد گردد. در واقع پوسيدگي دندان تخريب بافت هاي سخت دندان است. وقتي يك بيماري در اثر فعاليت ميكروب ها ايجاد شود آن را بيماري عفوني مي نامند. و اگر بيماري بتواند از محلي به محل ديگر منتقل شود آنرا بيماري قابل انتقال مي گويند.
با تعريفي كه از پوسيدگي دندان شد، مي فهميم كه پوسيدگي مي تواند از يك دندان يه ساير دندانها سرايت كند.

براي پيشگيري از ايجاد هر بيماري بايد علل ايجاد كننده آن بيماري را بشناسيم . در مورد پوسيدگي دندان و پيشگيري از آن نيز لازم است ابتدا با عوامل ايجاد كننده آن آشنا شويم .

بسياري از افرادي كه براي درمانهاي دندان پزشكي مراجعه مي كنند، در پاسخ به اينكه چرا دندانهايشان خراب شده است به مسئله ارث و جنس دندان اشاره مي كنند. روشن است كه خوبي جنس دندان در دوام آن مؤثر است با اين حال عوامل ديگري هم دخالت دارند.
علل مختلفي براي ايجاد پوسيدگي مطرح شده است اما بطور كلي مي توان گفت چهار عامل اصلي در ايجاد پوسيدگي دندان نقش دارند .

١. ميكروب ها

٢. مواد قندي

٣. مقاومت شخص و دندان

۴. زمان

اين چهار عامل همراه هم ايجاد پوسيدگي مي كنند و اگر هر كدام نباشد، دندان پوسيده نمي شود. بدون ميكروب پوسيدگي در دندان اتفاق نمي افتد. اگر ميكروب ها باشند و مواد قندي نباشد، شدت وقوع پوسيدگي به اين اندازه نخواهد بود . وجود ميكروب ها و مواد قندي نيز در اشخاصي كه مقاومت طبيعي نسبت به بيماري دارند نمي تواند پوسيدگي ايجاد كند. و بالاخره ميكروب ها و مواد قندي و كمبود مقاومت شخص و دندان نيز در يك لحظه و يك روز سبب خرابي دندان نمي شود، بلكه مدت زماني لازم است تا اينها بتوانند سطح سخت دندان را خراب كنند.

كودك نياز دارد كه يك رژيم غذايي متعادل براي شكل‌گيري و تكامل دندانها داشته باشد، وي همچنين براي اينكه لثه‌اي سالم كه دندانها را در بر مي‌گيرد داشته باشد، نيازمند به داشتن يك رژيم غذايي كامل است. يك برنامه غذايي با مقادير بالاي كربوهيدرات مانند مواد قندي و نشاسته‌اي مي‌تواند براي كودك شما، ايجاد ريسك بالايي از نظر ابتلاي به پوسيدگي دنداني نمايد.

گاهي در معاينه كودك بويژه كودك زير ۴ سال از همراهي و كمك والدين استفاده مي شود. آنها بايد كودك را آرام نگه دارند و اطلاع داشته باشند كه امكان گريه كودك وجود دارد. براي اين كودكان رابطه مهمي بين اضطراب والدين و ميزان همكاري كودك وجود دارد. بنابراين حضور يا عدم حضور والدين تا حدي به خط مشي و نظر دندانپزشك مربوط مي گردد.

سيلنت يك ماده پلاستيك است كه معمولاً روي سطوح جونده دندانهاي عقب (آسياهاي كوچك و بزرگ)، جايي كه اغلب پوسيدگي شروع مي شود، گذاشته مي شود. اين ماده پلاستيكي درون فرورفتگيها و شيارهاي سطوح جونده دندانها چسبيده و مثل يك سد ، مينا را در برابر باكتريهاي مولد پوسيدگي و اسيد توليدي آنها محافظت مي نمايند. موهاي مسواك نمي توانند بطوركامل به داخل شيارها رفته و خرده هاي غذا و پلاك را خارج نمايد. سيلانت با بستن اين مناطق ضعيف، آنها را حفظ مي نمايد.

  • فلوراید فلوراید ماده ای است که باعث تقویت ساختمان دندانها می شود. استفاده از این ماده معدنی کمک می­کند تا مینای دندان شما قوی شوند و از پوسیدگی حفظ شوند.فلوراید به کنترل میزان اسید در داخل دهان شما کمک می­کند. بطور معمول باکتری­ها از مواد غذایی باقی­مانده بر سطح دندانها استفاده و تولید اسید می­کند، اما فلوراید دهان شما را در برابر این اثر انعطاف­ پذیر کرده و اثر را خنثی می­کند.

روش باندینگ دندانی از یک رزین کامپوزیت استفاده می کند و برای مقاصد مختلف اصلاح ساختار و زیبایی استفاده می شود. با استفاده از مواد کامپوزیتی همرنگ دندان، دندانپزشک می تواند دندانهای شکسته یا لب پریده را بازگرداند، شکاف ها را پر کند و لبخند بازیابی کند

ونیرها معمولا قطعات بسیار نازک سفارشی ساخته شده در لابراتوار هستند که با اهداف مختلف درمانی در دندانپزشکی استفاده می شوند. ونیرها ممکن است برای ترمیم دندان لب پریده ، اصلاح نامرنبی ظاهری دندانها ، اصلاح رنگ دندان ها ، اصلاح فضاهای ناخواسته یا ناهموار ، استفاده شوند.
برای چسباندن ونیرها معمولا سطح بسیار کمتری از دندان نسبت به روکش ها ، برداشته می شود. بیشترین استفاده از ونیرها در دندانپزشکی زیبایی و برای ایجاد لبخند کامل می باشد. وینرهای قوی و بسیار بادوام از ده تا پانزده سال طول می کشد و تغییر رنگ بسیار کمی دارند.

بلیچینک یا سفید کردن دندان ها :

دندانهای زرد رنگ نسبت به دندان های مایل به خاکستری به درمان بلیچینک بهتر پاسخ می دهد و دوام و درمان بیشتری دارند به طوری که دندان های زرد رنگ بعد از درمان بلیچینگ و سفید شدن به مدت ٣تا١۰سال به همین صورت باقی می مانند و این مدت بستگی به میزان مصرف بیمار از مواد رنگی مثل چای و قهوه و سیگار دارد ولی با وجود این باز هم پاسخگویی به درمان بسیار بالاست اما دندان های مایل به خاکستری ممکن است هر ۶ ماه نیاز به درمان مجدد داشته باشد.

درمان بلیچینگ در صورتی که فقط رنگ دندان ها ناجور است بسیار مطلوب و کافی است اما اگر خود دندان نیاز به اصلاح با ونیر ها دارد می توان درمان بلیچینگ را بکار برد تا دندان زیر ونیر روشن تر گردد و نهایتا رنگ ونیر روشن تر و تراش آن کمتر گردد و یا اینکه دندانهای باقیمانده دیگر و مجاور ونیر ها که نیاز به ونیر ندارند ، سفید تر شوند.

بریج های ثابت می توانند برای جایگزینی دندان های ازدست رفته استفاده شوند و از دندان های اطراف برای حمایت استفاده کنند.بریجها برای ثابت ماندن در داخل دهان باید به دندانهای مجاور یا پایه ایمپلنت متکی باشند. معمولا برای آماده سازی باید دندانهای مجاور تراش خورده شوند تا بریج ساخته شده در لابراتور روی آن مستقر شود.
رعایت بهداشت بریجها و ناحیه زیر آن بسیار مهم است. بریجها علی رغم محاسنی که دارند در درازمدت تحلیل استخوان فک و لثه زیر آن را بدنبال دارند. این معایب به کمک ایمپلنت دندانی رفع می شود.