پروتز دندان یا به اصطلاع عامیانه همان دندان مصنوعی ، یکی از بهترین روش های ترمیم یا جایگزینی دندان محسوب می شود. دندان ها تاثیر بسیار زیادی در زیبایی لبخند دارند و افراد بسیاری تمایل دارند تا مشکلات مرتبط با دندان هایشان برطرف شود. نوع دندان بر کیفیت و استقامت آن تاثیرگذار است و برخی از افراد به دلیل وراثت یا استفاده بیش از دخانیات یا موادی که برای دندان مضر است منجربه از بین رفتن دندان می شوند. در نتیجه برخی از افراد در سنین نوجوانی و برخی از افراد دیگر در سنین میانسالی نیاز به ترمیم یا جایگزینی دندان دارند. در این مقاله از سایت دکتر رزیتا پورکیان بهترین دندانپزشک خانم در ستارخان تهران قصد داریم شما را با این روش ترمیمی بیشتر آشنا کنیم و به شما کمک کنیم بهترین روش درمانی را برای خود انتخاب نمایید. پس با ما همراه باشید.

 

پروتز دندان

 

کاربرد ایمپلنت ها چیست ؟

برخی افراد به دلایل گوناگونی دندان های خود را ازدست داده اند که در پی این امر از داشتن لبخندی زیبا و جذاب محروم شده اند. این افراد می توانند از طریق دندان های مصنوعی مشکل بی دندانی را برطرف و به دندان هایی زیبا و لبخندی دلنشین دست پیدا کنند. ایمپلنت های دندانی یکی از خدماتی می باشد که در دندانپزشکی ها ارائه می شوند و این افراد می توانند پس از مراجعه به دندانپزشکی ، درمان دندان های خود را پیش بگیرند.

پروتز های دندان کاربردهای بسیار متفاوتی دارند که گاهی به صورت یک روکش ساده جهت ترمیم دندان و گاهی به صورت یک ایمپلنت کامل جهت جایگزینی دندان استفاده می شوند. پروتز یا ایمپلنت دندان انواع ثابت و متحرک دارد که بیمار با توجه به نیاز و بودجه ای که در نظر گرفته است، می تواند مناسب ترین نوع پروتز دندان را انتخاب کند.

انواع پروتز های دندانی

پروتز های دندانی جایگزین بسیار مناسبی برای دندان های ازدست رفته بیمار می باشند. آن ها به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم بندی می شوند که پروتز های ثابت توسط دندانپزشک بر روی دندان ها فیکس می شود و پروتز های متحرک بر روی دندان ها قرار می گیرد، اما با این تفاوت که بیمار می تواند آن را از دهان خارج و پس از مدتی مجددا بر روی دندان ها قرار دهد. در ادامه به طور کامل هر دوی این روش ها را برای شما شرح داده ایم.

 • نوع ثابت

طبق گفته های خانم دکتر پورکیان بهترین دندانپزشک زیبایی و ترمیمی خانم در ستارخان تهران ، ایمپلنت ثابت دندان نیاز به خارج کردن از دهان و جایگزینی دوباره ندارد در اصل قابلیت جابه جایی توسط فرد را ندارد. پروتز دندان ثابت شامل بریج دندان و روکش دندان می شود.

 • روکش دندان : زمانی که دندان از لحاظ ساختمانی دچار تضعیف شده باشد و نیاز به حمایت خارجی داشته باشد از روکش دندان استفاده می شود.
 • بریج دندان : از این روش زمانی استفاده می شود که دندان میانی که بین دو دندان قرار دارد، از دست رفته باشد و دندان پزشک از دو دندان کناری به عنوان پایه کمک می گیرد تا دندان ساخته شده توسط اپراتور را میان دندان های کناری قرار دهد تا جای خالی دندان از دست رفته پر شود.

 

پروتز دندان

 

دست دندان مصنوعی ، جایگزینی برای تمام دندان های از دست رفته دریک فک می شود ، در حالی که دندان مصنوعی جزئی در فضاهای ایجاد شده  ناشی از دست رفتن دندان ها استفاده می شود تا علاوه بر ایجاد ارتباط طبیعی دندانها از تغییر موقعیت دندانهای مجاور به سمت فضای خالی جلوگیری کند.
ایمپلنت های ثابت و متحرک باعث  افزایش توانایی غذاخوردن و تکلم می شوند و ازطرفی ظاهر و لبخند را تا حد زیادی بهبود می دهند. دندان های کامل زمانی ساخته می شوند که تمام دندان های طبیعی یک فک از دست رفته باشند. شما می توانید یک پروتز دندان کامل در فک بالا یا پایین خود داشته باشید یا هر دو.
دندان مصنوعی کامل با توجه به زمانی که ساخته می شوند و در داخل دهان قرار می گیرند ، “معمولی” یا “فوری” نامیده می شوند. دندان مصنوعی فوری بلافاصله پس از حذف دندان های باقی مانده در دهان قرار میگیرد. برای انجام این کار دندانپزشک می تواند قالبگیری و اندازه گیری ها را انجام دهد و مدل های گچی فک بیمار را در طی یک جلسه آماده میکند و بصورت موقت یا فوری یک دندان مصنوعی روی فک قرار میدهد. یکی از مزایای نوع فوری آن این است که بیمار در طول دوره بهبودی نباید بدون دندان باشد. معمولا بعد از 6 تا8 هفته دندان مصنوعی فوری یا موقتی با دندان مصنوعی دایمی ساخته شده در لابراتوار جایگزین می شود.

 • متحرک

برخی اوقات بیماران کاندید مناسبی برای پروتز دندان ثابت نیستند و نیاز دارند از پروتز های متحرک برای جایگزینی دندان های از دست رفته بهره گیرند. پروتز متحرک دندان برای افرادی که تمام دندان ها یا تعدادی از دندان های خود را از دست داده اند مناسب است و دندان مصنوعی یا دست دندان نیز یکی از پرکاربرد ترین انواع نوع متحرک آن است.
پروتز های متحرک دندان قابلیت جابه جایی توسط فرد را دارند و افراد در صورت نیاز می توانند آن ها را داخل دهان قرار دهند و در صورتی که به آن نیازی نداشتند، آن ها را از دهان خارج کنند.

اوردنچر یک پروتز متحرک است که روی تعداد کمی از دندانها به عنوان نگدارنده قرار می گیرد. دندان های طبیعی برای حمایت از پروتز آماده می شوند و پروتز ساخته شده در لابراتوار روی آنها قرار می گیرد. فراهم کنند. پروتزهای جزئی اغلب یک راه حل زمانی که چندین دندان از دست رفته است.

انواع نوع متحرک

 • پروتز پارسیل آکریلی : جنس این نوع از پروتز ها از آکریلیک می باشد و شباهت بسیاری به دندان های طبیعی دارند. پروتز دندان پارسیل آکریلی دارای پایه ای متشابه با لثه می باشد که دندان های سفید رنگ بر روی آن ها قرار می گیرند.
 • پروتز کرم کبالت : جنس این پروتز ها از آلیاژ کرم کبالت می باشد و همانند دو نوع پروتز قبلی ظاهری شبیه لثه دارند و دندان هایی مانند دندان های طبیعی بر روی آن قرار می گیرند. در قسمت داخلی پروتز های کرم کبالت گیره هایی فلزی وجود دارد که به دندان های مجاور متصل می شوند. آن ها همانند پروتز های قابل ارتجاع خاصیت انعطاف پذیری ندارند، اما استحکام آن ها از نوع پارسیل آکریلی بیشتر است.
 • پروتز های نیمه متحرک : این پروتز ها بر روی دو پایه دندانی یا چند پایه ایمپلنت قرار می گیرند و در مقایسه با پروتز های دیگر راحت تر می باشند. پروتز های نیمه متحرک دارای قسمتی به نام اتچمنت می باشند که توسط آن به دندان ها یا ایمپلنت ها متصل می شوند.

 

پروتز دندان

 

مزایای پروتز های متحرک
 • پروتز دندان متحرک این امکان را برای بیمار به وجود می آورند که در هر زمان که علاقه داشتند از آن ها استفاده کنند، به عبارت کلی تر اختیار این نوع پروتز ها به دست خود بیمار است.
 • برای استفاده از  ایمپلنت های متحرک نیازی به تراش و چسب دندان های کناری نمی باشد.
 • ظاهری همانند دندان های طبیعی برای بیمار به ارمغان می آورد.
 • این پروتز های دندانی اختلالی در غذا خوردن و صحبت کردن برای بیمار به وجود نمی آورند.

ایمپلنت دندان نیز در دسته پروتز های دندانی قرار دارد؟

در اصل ایمپلنت ها نیز نوعی پروتز دندان محسوب می شوند که به صورت ثابت و دائمی داخل دهان کاشته می شوند. بسیاری از افراد نمی توانند تصمیم بگیرند که از کدام نوع از آن ها را استفاده کنند به همین دلیل بهتر است به دندانپزشک زیبایی و ترمیمی مراجعه کنند تا پس از بررسی دندان و فک ، بهترین نوع ایمپلنت و روش جایگزینی دندان پیشنهاد داده شود.

هزینه پروتز دندان

طبق گفته های بهترین دندانپزشک و متخصص ایمپلنت دندان ستارخان و همانطور که گفته شد ، پروتز قرار دادن در دندان انواع متفاوتی دارد و به صورت کامل برای تمام دندان ها یا به تعداد موردنیاز بیمار استفاده می شود. در نتیجه فاکتورهای متفاوتی برای تعیین هزینه ایمپلنت کردن دندان وجود دارد و پیش از بررسی دندان های بیمار امکان تعیین هزینه دقیق وجود ندارد.

هزینه لابراتور و دستمزد دندانپزشک عواملی هستند که در قیمت نهایی تاثیر بسیاری می گذارند. برای اطلاع از هزینه دندان های مصنوعی یا کاشت دندان با کلینیک دندانپزشکی خانم دکتر پورکیان  بهترین دندانپزشک زیبایی خانم در ستارخان تهران تماس بگیرید.