بلیچینگ دندان که به آن سفید کردن دندان نیز گفته می شود، روشی است که با انجام آن می توان رنگدانه ها و تیرگی هایی را که با گذر زمان و بر اثر مصرف مواد رنگدانه دار همچون قهوه و چای بر روی دندان پدیدار شده اند را برطرف کرد.

بلیچینگ دندان

بلیچینگ چیست ؟

در دندانپزشکی ها به فرآیند درمانی سفید نمودن دندان ها، بليچينگ دندان گفته می شود. این درمان موجب ازبین رفتن بد رنگی های دندان که به مرور زمان به وجود آمده اند می گردد. دندانهای زرد رنگ نسبت به دندان های مایل به خاکستری به بلیچینگ دندان بهتر پاسخ می دهد و دوام و درمان بیشتری دارند به طوری که دندان های زرد رنگ بعد از درمان و سفید شدن به مدت ٣ تا١۰سال به همین صورت باقی می مانند و این مدت بستگی به میزان مصرف بیمار از مواد رنگی مثل چای و قهوه و سیگار دارد ولی با وجود این باز هم پاسخگویی به درمان بسیار بالاست اما دندان های مایل به خاکستری ممکن است هر ۶ ماه نیاز به درمان مجدد داشته باشد. درمان بلیچینگ در صورتی که فقط رنگ دندان ها ناجور است بسیار مطلوب و کافی است اما اگر خود دندان نیاز به اصلاح با ونیر ها دارد می توان درمان بلیچینگ را بکار برد تا دندان زیر ونیر روشن تر گردد و نهایتا رنگ ونیر روشن تر و تراش آن کمتر گردد و یا اینکه دندانهای باقیمانده دیگر و مجاور ونیر ها که نیاز به ونیر ندارند ، سفید تر شوند. لازم به ذکر است که این روش بد رنگی های ژنتیکی را نیز برطرف می کند. افرادی که از رنگ دندان هایشان ناراضی هستند و این تغییر رنگ به دلایل ژنتیکی یا مواردی که در بالا ذکر کرده ایم می باشد می توانند با استفاده از  سفید سازی دندان ، دندان هایی سفید و براق داشته باشند.

عوامل بسیاری می توانند دلیل بد رنگ بودن دندان ها باشند که از میان آن ها می توان به:

 •  ژنتیک
 •  مصرف سیگار
 •  عادات غذایی
 •  خوردن نوشابه های رنگی
 •  خوردن ادویه
 • و غیره اشاره کرد.

نحوه عملکرد بلیچینگ دندان از نظر بهترین دندانپزشک خانم

در روش سفید کردن دندان با بلیچینگ ، دندانپزشک مواد محافظتی مخصوصی را بر روی لثه ها قرار می دهد تا از آسیب آن ها جلوگیری کند ، سپس مواد سفید کننده با غلطت بالا را بر روی دندان ها می گذارد. این ماده پراکسید هیدروژن می باشد که موجب از بین بردن و اکسید شدن رنگدانه هایی که در میان هرم های مینایی رسوب نموده اند شده و با گذر زمان به نواحی تحتانی مینا در عاج دندان نفوذ کرده و موجب روشن تر شدن رنگ آن ها و سفید شدنشان می گردد. مواد سفید کننده مورد استفاده در بلیچینگ کردن دندان ها  ، شیمیایی هستند و برخی از آن ها با نور و برخی دیگر توسط گرما فعال می شوند. بیمار باید در این زمینه با دندانپزشک صحبت کند تا متوجه شود دندانپزشک زیبایی از چه روشی برای این پروسه استفاده می کند.

 

بلیچینگ دندان

 

انواع روش بلیچینگ دندان در غرب تهران

بلیچینگ یا سفید کردن دندان به سه روش قابل انجام است :

 • داخل مطب :

نتیجه سریعتر دارد و سفیدی بیشتری تا ٢ هفته اول درمان دارد که به تدریج این سفیدی بر می گردد ولی به زردی دندان اولیه مطلقا نمی رسد.

 • در منزل :

بسته به نوع غلظت ماده از ٢ تا ٨ ساعت می باشد که معمولا در شب ها گذاشته می شود. در نهایت نتیجه هر دو مطب و منزل فرقی ندارد.

 • ترکیب مطب و منزل :

برای کسانی که نتیجه سفید تری می خواهند ، قابل انجام است. کلا درمان بلیچینگ در صورتی که مورد مناسب درمان درست انتخاب شود درمان بسیار ایمن و مطلوبی می باشد. در صورتی که قبل از بلیچینگ دندان پوسیدگی ها درمان شود و سایش دندان ها در ناحیه طوق لثه با مواد همرنگ گلاس اینومر پوشانده شود و حساسیتی در دندان های موجود نباشد ، بعد از درمان بلیچینگ نیز حساسیستی بروز نخواهد کرد.

عوارض بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ کردن یا سفید سازی دندان یک روش ایمن بوده و در صورت انجام توسط یک دندانپزشک خوب ، تنها عارضه ناشی از آن بروز کمی حساسیت دندانی می باشد که به مرور زمان و حداکثر تا 1 ماه رفع می گردد.

بسیاری از بیماران سوال می کنند که بلچینگ تا چه اندازه در سفید شدن رنگ دندان موثر است؟

در اصل پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد زیرا سفید شدن دندان توسط این روش ، بستگی به جنس دندان ها و رنگدانه رسوب کرده بین دندان ها دارد و سفید شدن دندان از یک درجه تا چندین درجه در بین افراد متغیر است.

 

بلیچینگ دندان

 

برخی از متقاضیان سوال می کنند که با انجام بلیچینگ ، دندان ها چه مقدار سفید می شوند ؟

سفیدشدن دندان بستگی به جنس دندان و نوع رنگدانه های رسوب شده آن دارد بنابراین نمی توان پاسخ دقیقی برای این سوال اعلام کرد . بلیچینگ کردن دندان بر روی دندان های پرشده ، پوسیده ، دندان های دارای روکش و نواحی زرد ناشی از تحلیل لثه تاثیری ندارد. قبل از اقدام لثه در صورت نیاز جرمگیری و برساژ انجام می شود بنابراین برای کسب نتیجه ایده آل بهتر است توسط دندانپزشک زیبایی معاینه شوید.

تفاوت بلیچینگ و لمینت

برخی از عموم پس از مراجعه به ما درباره تفاوت بلیچینگ دندان و لمینت دندان سوال می پرسند. در پاسخ به سوال این دسته از افراد باید بگوییم با این که بلیچینگ و لمینت از نظر سفید کردن دندان ها با یکدیگر مشترک هستند اما تفاوت های بسیاری دارند. در روش لمینت ، یک لایه ای خارجی بر روی دندان ها قرار می گیرد و همانند یک روکش بر روی دندان ها موجب سفید شدن آن ها می شود اما در بلیچینگ ، رنگ دانه ها توسط مواد شیمیایی از روی دندان ها برطرف می شوند.

نکات مراقبتی برای افزایش دوام بلیچینگ دندان

ماندگاری بلیچینگ کردن یا سفید سازی دندان ها به اندازه بسیاری به مراقبت های بعد از درمان بستگی دارد که در ذیل به چند مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • به مدت 24 ساعت از مصرف مواد غذایی رنگی اجتناب کنید.
 • در صورت مصرف مواد غذایی حاوی رنگ دانه دندان های خود را شستشو دهید.
 • بهتر است در این دوران مصرف نوشیدنی هایی چون قهوره، نوشابه، چای و غیره را به حداقل برسانید و پس از مصرف دندان های خود را بشویید.
 • در این دوران از مصرف میوه هایی چون انگور، گیلاس، تمشک، شاه توت پرهیز کنید.
 • از مصرف غذا های سرد و اسیدی پرهیز کنید.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است.
 • طبق گفته های دکتر پورکیان بهترین دندانپزشک زیبایی خانم در غرب تهران از مصرف مواد غذایی و غذا هایی چون گوجه فرنگی، سویا سس، سوپ ها و خورشت هایی که رنگ تیره ای دارند و غیره بعد از بلیچینگ دندان اجتناب کنید.
 • در صورت استفاده از خوراکی های فوق حتما بلافاصله دندان های خود را مسواک بزنید.
 • کشیدن سیگار و استعمال دخانیات ماندگاری این پروسه را کاهش می دهد.
 • بعد از بلیچینگ ممکن است بندرت درد اندکی وجود داشته باشد که با یک مسکن ساده برطرف می شود و تا ۴٨ ساعت کلا برطرف می گردد.
 • روی لثه ممکن است نقاط سفید رنگی دیده شود که بلافاصله بعد درمان دیده می شود که آن هم تا ۴٨ ساعت برطرف می گردد.

مراقبت های بسیاری پس از بليچينگ وجود دارد که در مقالات بعدی به آن ها خواهیم پرداخت.

 

بلیچینگ دندان

 

مزایا و معایب

 • مزایا : این روش ، سفیدی دندان ها و در نهایت لبخندی زیبا را برای افراد به ارمغان می آورد. یک روش بسیار سریع برای تغییر رنگ دندان ها می باشد. روشی کاملا بی خطر و ایمن است.
 • معایب : باید مصرف مواد رنگی را به حداقل برسانید. یک روش دائمی نبوده و می بایست هر چند وقت یکبار تکرار گردد.

قیمت بلیچینگ دندان 1400 و 1401 در ستارخان

هزینه این فرایند با توجه به جلسات موردنیاز بیمار و روش مورد استفاده تعیین می شود به همین دلیل برای تعیین هزینه بلیچینگ کردن دندان بیمار باید توسط بهترین دندانپزشک زیبایی و ترمیمی در شهر محل سکونت خود معاینه شود. برخی از متقاضیان برای بلیچینگ دندان های خود از خمیر دندان ذغالی استفاده می کنند ولی هیچ مدرک علمی برای اثبات سفید شدن دندان با خمیردندان های ذغالی وجود ندارد و برای مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله خمیردندان های ذغالی که در سایت دکتر رزیتا پورکیان از یک منبع علمی معتبر تهیه شده است ، مراجعه نمایید. دندان ها یکی از اجزای حساس در دهان هستند که علاوه بر زیبایی ، نقش مهمی در جوییدن غذا نیز دارند به همین دلیل از اقدامات خودسرانه پرهیز کنید تا آسیبی به مینای دندان وارد نشود و پیش از هر اقدامی با دندانپزشک مشاوره داشته باشید.

 

سوالات متداول سفید کردن دندان

افرادی که قصد انجام بلیچینگ کردن دندان نزد دکتر رزیتا پورکیان بهترین دندانپزشک زیبایی خانم در ستارخان را دارند هنگام مراجعه برای انجام این روش سوالات بسیاری را از ایشان می پرسند که در ادامه تعدادی از شایع ترین آن ها را طرح کرده و به آن ها پاسخ داده ایم.

آیا روش بلیچینگ برای دندان ها مضر است؟

در سال های اخیر تحقیقات بسیار زیادی در این رابطه انجام شده است که نشان می دهد این روش هیچ ضرری برای دندان ها نداشته و کوچکترین آسیبی به آن ها نخواهد رساند.

آیا نور تابیده شده برای سفید کردن دندان ها مضر است؟

با توجه به حساسیت چشم ها، هر نوری که به آن ها تابیده شود می تواند برای این عضو ضرر داشته باشد، نور هالوژنی و متمرکز شده برای سفید کردن دندان به روش بلیچینگ دندان نیز از این قاعده مستثنا نیست. لذا در هنگام انجام این روش عینک های مخصوص به چشم خود بزنید.

 • آیا می توان رنگ روکش دندان ها را با روش بلیچینگ تغییر داد؟

خیر، این روش هیچ تاثیری در تغییر رنگ دندان های ترمیمی و روکش دندان ها نخواهد داشت.

 • آیا می توان در دوران باردای از این روش استفاده کرد؟

برای انجام این روش از نوعی ماده سفید کننده شیمیایی استفاده می شود که ممکن است سلامت شیر مادر را به خطر بیاندازد به همین علت توصیه دکتر رزیتا پورکیان این است که انجام این روش را به بعد از بارداری موکول نمایید.

 • میزان ماندگاری روش بلیچینگ دندان چقدر است؟

طبق گفته های بهترین دندانپزشک زیبایی خانم در تهران ، ماندگاری این روش به مراقبت های فرد و غذاهایی که بعد از انجام این روش استفاده می کند بستگی دارد. هرچه میزان مصرف مواد غذایی رنگ دار همچون قهوه، نوشابه، چای و نسکافه بیشتر باشد ماندگاری بلیچینگ کمتر خواهد بود.