میزان تورم و گستردگی درد پس از کاشت دندان به پارامترهای متعددی همچون نحوه فرآیند عمل ، میزان دستکاری بافت های سخت و نرم ، میزان استهلاک ، مراقبت های بعد از کاشت دندان و برندگی ابزار و غیره وابسته می باشد.

مراقبت های بعد از کاشت دندان

مراقبت های ضروری بعد از کاشت

در این عمل ، به منظور بازسازی ریشه دندانی که از دست رفته استوانه ای فلزی ( از جنس تیتانیوم ) ، داخل استخوان فک بیمار قرار داده می شود ، سپس پروتزی مشابه دندان طبیعی بر روی آن قرار گرفته و تا چندین سال می تواند جایگزین مناسبی برای دندان واقعی باشد. نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است این است که جهت کاربرد مطلوب و موفقیت ‌آمیز این روش به عنوان دندان طبیعی می بایست مراقبت های بعد از کاشت دندان را به خوبی رعایت نمود که ما در ادامه این مقاله به طور کامل در رابطه با آن صحبت می کنیم.

  • اولین اقدام بعد از کاشت ، بکارگیری متدهایی جهت کاهش درد عمل و نیز کنترل عفونت می باشد.
  • مسواک ‌زدن به شیوه صحیح و مطابق تجویز دندانپزشک ، جهت رعایت کامل بهداشت دهان و دندان
    جرم ‌گیری دندان در بازه های زمانی معین ، به منظور پیشگیری از تجمع مواد غذایی در فواصل مابین دندان ها
  • استفاده از دهان ‌شویه بویژه دهان‌ شویه ‌های ضد‌عفونی ‌کننده
  • پرهیز از جویدن غذا تا یک هفته بعد از پروسه کاشت
  • تا یک هفته بعد ، مصرف سیگار ممنوع می باشد.
  • مهم ‌ترین نکته در مراقبت های بعد از کاشت دندان ، تمیزنمودن دندان کاشته شده است ، لذا توصیه می شود بدین منظور به رغم استفاده از مسواک ، نخ دندان نیز مورد استفاده قرار گیرد.

مراقبت های بعد از کاشت دندان

عوارض عدم رعایت مراقبت های بعد از کاشت دندان

عوارض ابتدایی بعد از کاشت نیز مشابه دیگر جراحی ها می باشد و غالبا با کمی احساس سوزش ، تورم و درد در موضع درمان همراه است. البته توجه داشته باشید که چنانچه ساختار فک و همچنین محل قرارگیری سینوس‌ها‌ از جانب دندانپزشک ، مورد توجه و اهمیت قرار نگیرد ، این روش می تواند علاوه بر تورم و درد سبب بروز سینوزیت حاد نیز گرد.

درد بعد از کاشت

به طور کلی میزان درد بعد از انجام عمل در همه افراد به آستانه تحمل و میزان تحریک پذیری وابسته می باشد. بنابراین از این حیث ، قادر نخواهیم بود در ارتباط با میزان درد پس از کاشت اظهار نظر نماییم. اما در صورت مشاهده درد می توانید از دارو های که دندانپزشک شما تجویز می کند برای رعایت مراقبت های بعد از کاشت دندان و بهبودی سریع تر استفاده کنید.