به منظور دستیابی به نتایج ایده آل از کامپوزیت دندان ، توصیه می شود افراد پس از استفاده از آن به رعایت مراقبت های لازم و ضروری که تحت عنوان مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان بیان می شود، بپردازند.  دکتر رزیتا پورکیان یکی از بهترین دندانپزشکان استان تهران می باشند که توانسته اند نتایج رضایت بخش و قابل قبولی برای بیماران خود به ارمغان آورند.   شما می توانید به منظور مشاهده نمونه کارهای دکتر رزیتا پورکیان بهترین دندانپزشک خانم در ستارخان و غرب تهران ، به بخش گالری تصاویر سایت و نیز صفحه اینستاگرام ایشان مراجعه فرمایید. ایشان در رابطه با این مراقبت ها مطالبی را در ادامه بیان کرده اند که به آن ها می پردازیم.

 

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

 

اهمیت رعایت مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

اکثریت افراد بدون در نظر گرفتن شرایط دندانی خود اقدام به اصلاح طرح لبخند با روش هایی چون لامنیت ، روکش دندان ، کامپوزیت و غیره می کنند. در اصل دندانهای هر فردی با توجه به ردیف ، رنگ و میزان سلامت لثه ها متفاوت می باشد، به همین دلیل پیش از اقدامات دندانپزشکی باید با دندانپزشک صحبت کنید تا پس از بررسی دندان های بیمار، بهترین روش درمان و زیبایی لبخند اعلام شود. کامپوزیت دندان یکی از رایج ترین اقدامات دندانپزشکی می باشد که برای اصلاح طرح لبخند و برطرف کردن مشکلات ظاهری دندان انجام می شود. کامپوزیت به نسبت روش های دیگر اصلاح طرح لبخند، هزینه مناسب تری دارد و از محبوبیت بیشتری برخوردار است و نکاتی که بعد از کامپوزیت دندان باید رعایت شود، برای تمام متقاضیان کامپوزیت دندان جای سوال دارد. با انجام نکات مراقبتی می توان طول عمر نتایج را افزایش داد و مانع از پوسیده شدن دندان ها و بروز مشکلات دیگر شد.

در ادامه مقاله به شرح رایج ترین نکات مراقبتی کامپوزیت دندان پرداخته ایم ولی برای مطرح کردن سوالات خود و دریافت پاسخ، می توانید به صفحه اینستاگرام دکتر رزیتا پورکیان مراجعه فرمایید.

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان در کوتاه مدت

 • انتخاب وینر

طبق گفته های بهترین دندانپزشک کامپوزیت در غرب تهران و ستارخان وینر تنها یکی از تکنیک های است که دندانپزشک می تواند برای افزایش زیبایی لبخند شما از آن استفاده کند. این مدل برای مناطق که کمتر از حد معمول تحت فشار قراردارد بکاررود و نتیجه ای ایده آل و مطلوب به وجود می آورد. در صورتی که آسیب دیدگی دندان ها زیاد باشد و قسمت زیادی از مینای دندان از بین رفته باشد یا فک مقابل روکش ها یا لامینیت های سرامیکی باشد بهتر است مطابق نظر دندانپزشک از ونیر های سرامیکی یا روکش های کامل دندان استفاده نمایید. هر دو مدل گفته شده برای ترمیم آسیب دیدگی های شدید و زیاد بسیار مناسب و کاربردی می باشند.

 • احتیاط در زمان به کار گیری کامپوزیت

یکی از مهم ترین نکات مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان این است که باید پس از درمان تا زمان که بی حسی به طور کامل برطرف و از بین برود در زمان جویدن یا گاز زدن احتیاط کنید تا گونه های خود را گاز نگیرید وگرنه بعد از اتمام کامپوزیت می توان غذای نسبتا نرم و نوشیدنی ملایم میل کرد و مثل امالگام نیست که احتیاط بیشتر می خواهد ، تا برای شما عارضه ای به وجود نیاید. تا ۴۸ ساعت بعد از ونیر کامپوزیت ازخوردن چای و قهوه وخوراکی های رنگی اجتناب شود چون رنگپذیری ترمیم دراین مدت بیشتر است و مطلقا از دهانشویه های حاوی الکل استفاده نشود تا کامپوزیت ها تغییررنگ ندهند . بی حسی تزریق شده ممکن است بعد از گذشت یک الی دو ساعت از بین برود بنا بر این بهتر است در طول این مدت زمان از مایعات و مواد غذایی نرم و سرد استفاده کنید.

 • اصلاح نحوه قرار گیری

در طول مراحل باندینگ ، رزین کامپوزیت بر روی شکستگی ها و ترک های موجود بر روی دندان اعمال خواهد شد و پس از گذشت زمان بسیار کمی سفت شده و شکل دندان را می گیرد. اما قبل از اینکه دندانپزشک شما شروع به کار کند ، باید از خشک بودن دندان مطمئن شود تا مواد رزینی مورد استفاده به طور کامل بر روی دندان ها بچسبد.

 

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

 

نکات و مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

 • در صورتی که کامپوزیت مورد استفاده دچار آسیب دیدگی شود ، نیازی نیست نگرانی به خود راه دهید چرا که امکان ترمیم آن وجود دارد. اما بهتر است برای جلوگیری از به وجود آمدن هزینه اضافه از آن ها به خوبی مراقبت کنید.
 • دکتر پورکیان بهترین دندانپزشک غرب تهران به افرادی که کامپوزيت دندان در غرب تهران مانند ستارخان یا سایر مناطق ایران انجام می دهند به منظور مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان توصیه می کنند از مصرف مواد غذایی سفت نظیر آجیل های سخت و شکستن پوست آن ها با دندان جدا خودداری کنید ، چرا که امکان دارد سبب ساییدگی دندان شود.
 • توصیه می شود افراد پس از مصرف نوشیدنی هایی چون قهوه و چای و نیز مواد غذایی رنگ دار ، حتما دندان های خود را با دقت مسواک نمایند زیرا مواد کامپوزیت مانند دندان طبیعی قابلیت رنگ پذیری دارد و در صورت عدم مراقبت صحیح با تغییر رنگ مواجه شده و شاهد بروز لکه های رنگی در آن خواهیم بود. از همین رو توصیه می شود در 24 ساعت اولیه از مصرف این نوع نوشیدنی ها اجتناب نمایید.
 • شایان ذکر است که تغییر رنگ کامپوزیت ها به صورت تدریجی نیز مسئله ای طبیعی است ، لذا توصیه می شود نسبت به پولیش آن ها هر چند وقت یکبار اقدام نمایید.
 • استفاده از نخ دندان نیز ، به رغم استفاده مرتب از مسواک و حفظ و رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار ضرورت دارد.
 • بیماران پس از انجام این روش به منظور رعایت نکات مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان می بایست در بازه های زمانی معین جهت حفظ سلامت دندان ها به دندانپزشک معالج خود مراجعه نمایند.

بعد از کامپوزیت چه مراقبت هایی نیاز است ؟

 • کامپوزیت ها به دلیل موارد رزینی و پلیمری که دارند به نسبت مواد دیگر، شکننده تر هستند. در نتیجه نباید به لبه های دندان فشار وارد شود و فرد باید از مصرف مواد غذایی بسیار سفت پرهیز کند.
 • کامپوزیت ها موادی هستند که رنگ را به خود جذب می کنند، به همین دلیل از مصرف مواد غذایی یا نوشیدنی هایی که دانه های رنگی دارند باید پرهیز شود.
 • کلمه پرهیز به معنای رعایت در میزان مصرف است و بدین معنی نیست که فرد باید نوشیدن مواد کافئین دار را به طور کامل فراموش کند.
 • سیگار، پیپ و قلیان نیز بر روی کامپوزیت ها تاثیر دارند، به همین دلیل در مصرف موارد ذکر شده نیز باید پرهیز شود.
 • تغییر رنگ دندان های کامپوزیتی را می توان با پولیش برطرف کرد اما در هر بار پولیش دندان، چند دهم میلی متر از آن برداشته می شود و این امر تغییراتی را ایجاد می کند.

اقدامات بهداشتی برای دندان های کامپوزیتی چیست ؟

طبق گفته های بهترین دندانپزشک غرب تهران ، زمانی که لایه کامپوزیتی برای طبیعی بودن زیر شکاف لثه گذاشته می شود، ذرات غذایی و رنگ دانه ها در آن جا جمع می شوند. در نتیجه دندان های کامپوزیتی نیاز به مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان از نظر بهداشتی بیشتری دارند و فرد باید از نخ دندان و مسواک استفاده کنید. دقت داشته باشید که مسواک زبر می تواند باعث خراش کامپوزیت شود، به همین دلیل از مسواک مناسب استفاده کنید. برخی از دهانشویه ها به دلیل مواد خاصی که دارند منجر به تغییر رنگ کامپوزیت می شوند و برای ضدعفونی کردن لثه ها و دندان ، بهتر است از آب نمک استفاده کنید.

به طور خلاصه بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

 • استفاده منظم از مسواک ، جهت ماندگاری و پایداری دندان ها به گونه ای که بهتر است روزانه دوبار استفاده شود.
 • بهتر است هر شب از نخ دندان استفاده شود.

تفاوت میان مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان و ونیر سرامیکی

اکثر افراد معمولی بر این باورند که تفاوت چندانی میان مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان و ونیر های سرامیکی وجود ندارد ؛ اما اینطور نیست ؛ زیرا یک متخصص دندان پزشک کاملا بر این موضوع واقف است که به دلیل تفاوت در جنس و استحکام آن ها ، مراقبت های بعد از انجام این دو پروسه زیبایی نیز تفاوت زیادی با یکدیگر دارند . پیش از پرداختن به این موضوع ابتدا باید بدانید که استحکام کامپوزیت ها کمتر از لمنیت بوده و به دلیل ظرافت بیشتر در آن ها ، فرد باید در مراقبت های بعد از این پروسه دقت بیشتری را به خرج دهد.

 1. این مراقبت ها می تواند شامل استفاده از مسواک یا نخ دندان خاص و عدم فشار بیش از حد به دندان ها در هنگام غذا خوردن باشد .
 2. از آنجایی که روکش با ونیر های سرامیکی ، مقاومت بیشتری را به دندان ها می دهد ، انجام ورزش های تماسی خطر کمتری را به دنبال دارد ، حال آنکه به منظور رعایت مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان ،ورزش ها باید با محدودیت هایی انجام شود تا خطری برای فرد ایجاد نکند .
 3. مصرف مواد غذایی سفت نیز برای متقاضی کامپوزیت اندکی پر خطر است که این موضوع در فردی که با ونیر سرامیکی دندان های خود را روکش کرده است ، کمتر وجود دارد .
 4. با وجود تمام موارد گفته شده باید بدانید که کامپوزیت دندان ، ظرافت و زیبایی بسیار زیادی داشته و بعد از معاینه دندان ها توسط پزشک برای شما تجویز خواهد شد ؛ بنابراین اگر تمایل به انجام این پروسه دارید ، دلسرد نشده ؛ زیرا ممکن است این روش برای شما بیش از سایر متد های زیبایی مفید واقع شود .