به منظور دستیابی به نتایج ایده آل از کامپوزیت دندان ، توصیه می شود افراد پس از استفاده از آن به رعایت مراقبت های لازم و ضروری که تحت عنوان مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان بیان می شود، بپردازند.  دکتر رزیتا پورکیان یکی از بهترین دندانپزشکان استان تهران می باشند که توانسته اند نتایج رضایت بخش و قابل قبولی برای بیماران خود به ارمغان آورند.   شما می توانید به منظور مشاهده نمونه کارهای دکتر رزیتا پورکیان بهترین دندانپزشک خانم در ستارخان ، به بخش گالری تصاویر سایت و نیز صفحه اینستاگرام ایشان مراجعه فرمایید. ایشان در رابطه با این مراقبت ها مطالبی را در ادامه بیان کرده اند که به آن ها می پردازیم.

 

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

 

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان در کوتاه مدت

 • انتخاب وینر

طبق گفته های بهترین دندانپزشک کامپوزیت در تهران و ستارخان وینر تنها یکی از تکنیک های است که دندانپزشک می تواند برای افزایش زیبایی لبخند شما از آن استفاده کند. این مدل برای مناطق که کمتر از حد معمول تحت فشار قراردارد بکاررود و نتیجه ای ایده آل و مطلوب به وجود می آورد. در صورتی که آسیب دیدگی دندان ها زیاد باشد و قسمت زیادی از مینای دندان از بین رفته باشد یا فک مقابل روکش ها یا لامینیت های سرامیکی باشد بهتر است مطابق نظر دندانپزشک از ونیر های سرامیکی یا روکش های کامل دندان استفاده نمایید. هر دو مدل گفته شده برای ترمیم آسیب دیدگی های شدید و زیاد بسیار مناسب و کاربردی می باشند.

 • احتیاط در زمان به کار گیری کامپوزیت

یکی از مهم ترین نکات مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان این است که باید پس از درمان تا زمان که بی حسی به طور کامل برطرف و از بین برود در زمان جویدن یا گاز زدن احتیاط کنید تا گونه های خود را گاز نگیرید وگرنه بعد از اتمام کامپوزیت می توان غذای نسبتا نرم و نوشیدنی ملایم میل کرد و مثل امالگام نیست که احتیاط بیشتر می خواهد ، تا برای شما عارضه ای به وجود نیاید. تا ۴۸ ساعت بعد از ونیر کامپوزیت ازخوردن چای و قهوه وخوراکی های رنگی اجتناب شود چون رنگپذیری ترمیم دراین مدت بیشتر است و مطلقا از دهانشویه های حاوی الکل استفاده نشود تا کامپوزیت ها تغییررنگ ندهند . بی حسی تزریق شده ممکن است بعد از گذشت یک الی دو ساعت از بین برود بنا بر این بهتر است در طول این مدت زمان از مایعات و مواد غذایی نرم و سرد استفاده کنید.

 • اصلاح نحوه قرار گیری

در طول مراحل باندینگ ، رزین کامپوزیت بر روی شکستگی ها و ترک های موجود بر روی دندان اعمال خواهد شد و پس از گذشت زمان بسیار کمی سفت شده و شکل دندان را می گیرد. اما قبل از اینکه دندانپزشک شما شروع به کار کند ، باید از خشک بودن دندان مطمئن شود تا مواد رزینی مورد استفاده به طور کامل بر روی دندان ها بچسبد.

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

نکات و مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

 • استفاده منظم از مسواک ، جهت ماندگاری و پایداری دندان ها به گونه ای که بهتر است روزانه دوبار استفاده شود.
 • بهتر است هر شب از نخ دندان استفاده شود.
 • در صورتی که کامپوزیت مورد استفاده دچار آسیب دیدگی شود ، نیازی نیست نگرانی به خود راه دهید چرا که امکان ترمیم آن وجود دارد. اما بهتر است برای جلوگیری از به وجود آمدن هزینه اضافه از آن ها به خوبی مراقبت کنید.
 • دکتر پورکیان بهترین دندانپزشک تهران به افرادی که کامپوزيت دندان در تهران یا سایر مناطق ایران انجام می دهند به منظور مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان توصیه می کنند از مصرف مواد غذایی سفت نظیر آجیل های سخت و شکستن پوست آن ها با دندان جدا خودداری کنید ، چرا که امکان دارد سبب ساییدگی دندان شود.
 • توصیه می شود افراد پس از مصرف نوشیدنی هایی چون قهوه و چای و نیز مواد غذایی رنگ دار ، حتما دندان های خود را با دقت مسواک نمایند زیرا مواد کامپوزیت مانند دندان طبیعی قابلیت رنگ پذیری دارد و در صورت عدم مراقبت صحیح با تغییر رنگ مواجه شده و شاهد بروز لکه های رنگی در آن خواهیم بود. از همین رو توصیه می شود در 24 ساعت اولیه از مصرف این نوع نوشیدنی ها اجتناب نمایید.
 • شایان ذکر است که تغییر رنگ کامپوزیت ها به صورت تدریجی نیز مسئله ای طبیعی است ، لذا توصیه می شود نسبت به پولیش آن ها هر چند وقت یکبار اقدام نمایید.
 • استفاده از نخ دندان نیز ، به رغم استفاده مرتب از مسواک و حفظ و رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار ضرورت دارد.
 • بیماران پس از انجام این روش به منظور رعایت نکات مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان می بایست در بازه های زمانی معین جهت حفظ سلامت دندان ها به دندانپزشک معالج خود مراجعه نمایند.