همه ما انسان ها به دنبال زیبایی و جذابیت هستیم. داشتن دندان هایی مرتب و براق از عواملی می باشند که در زیبایی چهره تاثیر بسزایی دارند. برخی افراد دندان هایی نا مرتب دارند به همین دلیل نمی توانند چهره ای زیبا و جذاب داشته باشند، با انجام فرآیند هایی که در دندانپزشکی به عنوان اصلاح نامرتبی دندان ها شناحته می شوند، این افراد نیز می توانند از طرح لبخند بسیار زیبا بهره مند شوند. افرادی که می خواهند بی نظمی و نامرتب بودن دندان های خود را اصلاح کنند حتما سوالات متفاوتی مانند این که روش های اصلاح کردن نامرتبی دندان های چه چیزی است؟ روش اصلاح دندان های نامرتب کودکان به چه شکل است ؟ چه زمانی باید نسبت به این کار اقدام کرد و غیره در ذهن داشته باشید. در این مقاله از سایت دکتر رزیتا پورکیان مجرب ترین ، حرفه ای ترین و بهترین دندانپزشک زیبایی خانم در تهران محدوده ستارخان سعی شده است توضیحات کامل و مفیدی در رابطه با این مشکل ارائه شود و به بیشتر سوالات شما پاسخ داده شود.

اصلاح نامرتبی دندان ها

اصلاح نامرتبی دندان ها

ناهنجاری دندانی (malocclusion) به مواردی گفته می ‌شود که در آن دندان ها از دیدگاه زیبایی ، سلامتی و کارایی در وضعیت مطلوب نیستند. این اشکال به دلیل رابطه غلط دندان ‌های یک قوس با یک دیگر یا با قوس مقابل ایجاد می ‌شود. انواع مختلفی از ناهنجاری‌ های دندانی وجود دارند که شایع ترین آن نامرتب بودن دندان‌ ها است.

هم پوشانی زیاده از حد دندان‌ ها ، بهم نرسیدن دندان ‌ها و رابطه غلط دندان‌ ها از انواع دیگر ناهنجاری دندانی است. اصلاح نامرتبی دندان ها توسط متخصص ارتودنسی و دندانپزشک متخصص و مجرب انجام می ‌شود. ناهنجاری دندانی می تواند ظاهر فرد را تحت تاثیر قرار داده و از اعتماد به نفس او بکاهد. از علل نامرتبی دندان ها می توان به بزرگ بودن اندازه آنها نسبت به فک و کشیدن دندان های شیری پیش از موعد افتادنشان اشاره کرد.

روش های درمان نامرتبی های دندان

  • ارتودنسی

کلمه ارتودنسی خود به معنی مرتب کردن دندان ها می باشد. هنگامی که دندان ها به هر دلیلی دچار نامرتبی و بهم ریختگی شده باشند، روی هم قرار نگرفته باشند یا هم تراز نباشند از ارتودنسی برای مرتب کردن و صاف كردن دندان استفاده می شود. ارتودنسی دندان های نامرتب نه تنها باعث بهبود زیبایی دندان های شما و به وجود آمدن لبخندی زیبا و جذاب می شود ، بلکه می تواند سلامت دهان و دندان ها را نیز ارتقا دهد. دندان های شلوغ در صورتی که با روش های مناسب مرتب نشوند همواره در معرض خطر پوسیدگی و تشکیل پلاکت می باشند.

اصلاح نامرتبی دندان ها با استفاده از ارتودنسی برای تمامی دندان ها به خصوص نامرتبی های شلوغ مناسب می باشد. مسلما ارتودنسی مناسب ترین روش برای درمان نامرتبی دندان ها خصوصا در موارد شدید آن است. ولی در صورتی که میزان این نامرتبی کم باشد یا بیمار تمایلی به درمان ارتودنسی نداشته باشد، می توان از روش های درمانی دیگر به همین منظور استفاده کرد. این روش ها را در ادامه بیان خواهیم کرد.

اصلاح نامرتبی دندان ها

  • کامپوزیت دندان

یکی دیگر از روش های اصلاح نامرتبی دندان ها استفاده از کامپوززیت های دندانی می باشد. هنگامی که در بین دندان ها فاصله بسیاری وجود داشته باشد برای درمان آن ها از مواد کامپوزیتی استفاده می شود. این مواد که کاملا هم رنگ دندان ها نیز می باشند در بین دندان ها قرار می گیرند و فواصل موجود را پوشش می دهند.

مواد کامپوزیتی هیچ گونه ضرری برای بیمار ندارد، از ماندگاری بالایی برخوردار است و حین درمان نیز دردی برای بیمار به وجود نمی آورد. همچنین روش درمانی کامپوزیت دندان برای درمان نامرتبی دندان ها سریع تر از روش درمانی ارتودنسی می باشد و هزینه کمتری را به بیمار اعمال می کند.

  • درمان دندان های نامرتب کودکان با پلاک دو طرفه

عده ای از بیماران دندان های پیشین فک بالا شان بیش از اندازه جلو است که این مورد یکی از شایع ترین مشکلات نامرتبی دندان ها در بین افراد می باشد. این مشکل اغلب منشا ژنتیکی دارد و برای درمان از پلاک دوطرفه استفاده می شود. افرادی که تمایل به درمان ارتودنسی ندارند می توانند از پلاک های دو طرفه دندان جهت اصلاح نامرتبی دندان ها و صاف کردن آن ها استفاده کنند.

پلاک دو طرفه یکی از وسایل فانکشنال ارتودنسی می باشد که با هدف اصلاح کردن هم محور نبودن فک ها و برای کودکان به کار برده می شود. پلاک های دو طرفه می توانند مشکل اورجت یا جلوبودن فک را تا حد بسیار زیادی کم کنند. بیشتر مواقع مشکل عقب بودن فک پایین را می توان با به کارگیری این روش در سنین رشد کودک برطرف نمود.

  • تراشیدن مختصر لبه دندان ها برای زیبایی

در بعضی مواقع باید مقداری از دندان های بیمار را تراشید تا نتیجه مورد نظر به دست آید. طی این روش مقداری از مینای دندان یا به عبارت دیگر لایه خارجی پوشش دهنده دندان تراشیده می شود تا در شکل و سایز آن اصلاحاتی انجام شود. گاهی اوقات تنها لازم است تا چند میلی متر از دندان در محل مورد نظر تراش داده شود تا زیبایی و جذابیت به دندان ها و طرح لبخند بیمار باز گردد.

هزینه اصلاح نامرتبی دندان ها با تراشیدن لبه های دندان به خود دندان و میزان جلو بودن آن ها و بسیاری از عوامل دیگر بستگی دارد. بهتر است ابتدا برای مشاوره به کلینیک دندانپزشکی معتبری مراجعه کنید سپس تحت معاینه و بررسی بهترین دندانپزشک خانم در ستارخان تهران قرار بگیرید. پس از انجام بررسی های لازم این هزینه به اطلاع شما می رسد.

اصلاح نامرتبی دندان ها

  • لمینت دندان های نامرتب

لمینت دندان نیز همانند ونیر کامپوزیت بوده و در مواردی که بی نظمی و نامرتبی دندان ها بسیار کم است مورد استفاده قرار می گیرد. البته لازم به ذکر است که در لامینیت ها ابتدا باید دندان ها کمی از قیمت بیرون و لبه ها تراش داده شوند و سپس قالب گیری انجام شود. پس از آماده شدن لمینت ها بهترین دندانپزشک زیبایی و ترمیمی تهران ، ستارخان و دیگر شهر های ایران آن ها را بر روی دندان ها می چسباند.

از آنجایی که در پشت دندان ها تراشی ایجاد نمی شود ، ممکن است ضخامت دندان ها با یک دیگر متفاوت باشد. لب ها و زبان بیمار در چندین روز ابتدایی پس از اصلاح نامرتبی دندان ها با لامینیت به آن عادت نداشته باشد. لازم به گفت است که این مشکل طبیعی بوده و با گذشت یک الی دو روز بیمار به حالت جدید دندان های خود عادت می کند.

  • کمبود فضا در فک

در برخی مواقع نامرتبی دندان ها به دلیل عدم وجود فاصله مناسب بین دندان ها می باشد. در چنین شرایطی موجب می شود تا دندان ها روی یکدیگر قرار بگیرند. برای درمان این نامرتبی ها از روش هایی چون گسترش قوس دندانی، کشیدن دندان ، عقب بردن دندان های آسیا و غیره استفاده می شود.
در صورت مواجه شدن با هر سوالی می توانید با شماره هایی که در سایت وجود دارند تماس بگیرید. همچنین در انتهای همین مقاله مطرح نماید ، مطمئن باشید در اسرع وقت و در کوتاه ترین زمان ممکن ، به آن ها پاسخ داده می شود. برای مشاهده نمونه کار های دکتر پورکیان بهترین دندانپزشک زیبایی خانم در ستار خان می توانید به صفحه رسمی ایشان در اینستاگرام مراجعه نمایید.

اصلاح فضای میان دندان ها

یکی دیگر از مواردی که نشان دهنده نامرتب بودن دندان ها است وجود فضای بین دندان ها می باشد. این روز ها با مشاهده تصاویر در اینستاگرام و سایت ها خیلی از افراد دلشان می خواهد تا دندان های ردیف ، بدون فاصله و همچنین بی عیب و نقص داشته باشند. در این میان ممکن است بعضی از آن هایی که دندان هایشان از یک دیگر فاصله بسیار زیادی دارد ، حال و حوصله تحمل بند ها و سیم های مخصوص ارتودنسی را نداشته باشند از همین رو به دنبال یک روش ایمن و مطمئن اما سریع هستند.

توصیه دندانپزشکان و متخصصان به این افراد این است که با روش های ترمیمی و مواد همرنگ دندان ، فاصله میان دندان های خود را ببندند. این پروسه هم آسان بوده و هم باعث می شود افراد سریع تر از انچه که تصورش می کردند ظاهر لبخندشان تغییر کند. دندان های که با فاصله از یک دیگر قرار می گیرند ، مشکلات بسیار بزرگی را هم از لحاظ زیبایی و هم سلامت دهان و دندان برای بیمار ایجاد می کنند که پرداختن به درمان ان ها ، دغدغه چنین افرادی می باشد. به خصوص برای کسانی که در سنین جوانی هستند و به زیبایی خود بیشتر از هر شخصی اهمیت می دهند.
بستن فضای ایجاد شده میان دندان ها یا اصلاح نامرتبی دندان ها با این روش آمیزه ای از هنر و علم است که باید دندانپزشک انتخابی شما علاوه بر داشتن علم و تخصص کافی ، بداند که چگونه می تواند هنرمندانه از میان رنگ های مختلف کامپوزیت برای در آوردن رنگ مناسب دندان شما استفاده نماید. اگر لایه های کامپوزیتی درست بر روی یک دیگر قرار نگیرند ممکن است تیرگی دهان شما از لا به لای آن ها دیده شود و باعث کاهش زیبایی لبخند شما شود.
فاصله میان دندان ها معمولا موجب کاهش زیبایی و جذابیت لبخند افراد می گردد. در صورتی که این فاصله بسیار کم باشد می توان آن را با استفاده از روش کامپوزیت درمان نمود در غیر این صورت بهتر است فرد برای انجام ارتودنسی به یک دندانپزشک خوب ، مجرب و متبحر در شهر محل زندگی خود مراجعه نماید. با کامپوزیت دندان می توان کل سطح دندان را پوشاند و فاصله میان آن ها را با قرار دادن مرتب کامپوزیت ها در کنار هم پر کرد.
دیاستم یا همان فاصله بین دندانی همانند بسیاری از مسائل دیگر دارای روش های درمانی مختلفی است که برای انتخاب بهترین روش آن نیاز است تا به یک دندانپزشک خوب ، مجرب و متبحر در حوزه اصلاح نامرتبی دندان ها در شهر محل زندگی خود مانند تهران مراجعه کرد.