نایت گارد یا محافظ شبانه دندان ها از جمله ابزار دندانپزشکی می باشد که همانطور از نامش پیداست افراد معمولا در زمان خواب و یا حتی بیداری با توجه به این که در چه زمان هایی دندان قروچه می کنند برای محافظت از دندان ها ، ونیر های کامپوزیت و فک در برابر ساییده شدن به دلیل فشار دادن دندان ها بر روی یکدیگر توسط بیمار استفاده می شود. این ابزار ممکن است از جنس اکریلیک که نوعی پلاستیک سفت و در عین حال نرم است ، یا استات و وینیل که نوعی لاستیک هستند یا از آمالگامی که از فلزاتی همچون کبالت و کروم ساخته شود. با توجه به شدت مشکلات بیمار ، دندانپزشک مناسب ترین و بهترین نوع را برای او توصیه و تجویز می کند. البته لازم به ذکر است که استفاده از این ابزار مهم دندانپزشکی تنها از بروز مشکلات مرتبط با دندان ماننده سایده شدن ، لب پر شدن و غیره جلوگیری کرده و دندان قروچه را درمان نخواهد کرد. در ادامه این مقاله ، دکتر رزیتا پورکیان بهترین دندانپزشک زیبایی و ترمیمی در ستارخان تهران در رابطه با نحوه استفاده این ابزار مهم ، تاثیر آن بر روی دندان ها و دندان قروچه ، مزایا و کاربرد آن مطالبی را بیان کرده اند که ما در ادامه این مقاله قصد داریم آن ها را بیان کنیم.

نایت گارد

استفاده از نایت گارد چه تاثیری بر روی دندان ها دارد ؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که ، افرادی که از بیماری دندان قروچه رنج می برند از پزشک خود می پرسند این است که استفاده از این ابزار چه تاثیری دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم زمانی که افراد این وسیله را در دهان خود قرار می دهند ، تمام فشاری که در هنگام سایش و فشار دادن فک ها و دندان قروچه به روی دندان ها وارد می شود جذب نایت گارد می شود.

در واقع به جای دندان ها و فک این وسیله جویده می شود. فک بالا و پایین پس از قرار دادن این وسیله در دهان با یک دیگر تماس پیدا نمی کنند و سالم می مانند. همچنین همانطور که گفته شد دندان ها از ساییده شدن ، بی حفاظ شدن عصب های مرتبط با آن و به وجود آمدن درد های شدید در امان خواهند ماند.

نحوه استفاده از محافظ های دندان

بسیاری از کسانی که دندان پزشک برایشان این وسلیه تجویز نموده است از آن ها استفاده نمی کنند چرا که فکر می کنند این وسیله بسیار حجیم بوده و باعث برآمده به نظر رسیدن دندان ها و فک می شود. درست است که قرار دادن این وسیله در دهان تا حدی ناراحت کننده می باشد اما باید بدانید که استفاده از آن بهتر از ناراحتی است که در صورت پوسیدگی دندان ها یا ساییده شدن آن ها مجبور هستید تحمل کنید. شما می توانید آن را سفارش داید یا از نایت گاردی استفاده کنید که مناسب دهان شما باشد.

لازم به ذکر است برخی از دندانپزشکان همچون دکتر پورکیان بهترین دندانپزشک در حوزه ساخت محافظ های دندان در تهران و ستارخان در حوزه اصلاح اختلالات مرتبط با دندان قروچه تخصص ، مهارت و تجربه بسیار زیادی دارند و می توانند به شما کمک کنند تا نایت گاری را پیدا کنید که چندان هم ناراحت کننده نباشد و شما را اذیت نکند. در صورتی که وسیله خوب داشته باشید بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که هر شب یا در زمان های که دندان قروچه می کنید در دهان خود بگذارید. پس از گذشت مدت زمان بسیار کمی به وجود آن ها در دهان عادت می کنید و قادر هستید به راحتی و بدون مشکل بخوابید.

عوارض نایت گارد

اگر چه که عوارض استفاده از محافظ های دندان نسبت به مزایا آن بیشتر است و هیچ گاه به چشم نمی اید ، اما بهتر است قبل از هر اقدامی برای استفاده از این محصول با عوارض یا معایب آن نیز اشنا شوید تا استفاده صحیحی از آن داشته باشید. همانطور که اشاره شد از گار های محافظتی برای محافظت از دندان ها استفاده می شود. از آن جایی که قالب دندان و دهان شما با فرم و شکل آن متفاوت می باشد ، این امکان وجود دارد تا در حین غذا خوردن ، تنفس و حتی صحبت کردن دچار مشکل شوید.

از همین رو می توانیم بگویم با ساخت یک نایت گارد مقاوم ، بادوام ، دارای ضخامت کافی ، امکان تمیز کردن آسان و غیره می توانید از عوارض جانبی آن جلوگیری کنید  و هیچ گاه در زمان انجام فعالیت های ورزشی خاص یا دندان قروچه دچار مشکل نشوید.

نایت گارد

انواع نایت گارد

با توجه به توضیحات بهترین دکتر ساخت محافظ شب دندان در ستارخان تهران ، محافظ های دندان به سه دسته اصلی تقسیم می شوند که ما در این قسمت از مقاله قصد داریم هر کدام از آن ها را به طور کامل شرح دهیم و اطلاعات مفید و جامعی را در اختیار شما قرار دهیم. نکته ای که باید در این جا متذکر شویم این است که برای استفاده از هر کدام آن ها نیاز است تا با دندانپزشک خود مشورت نمایید.

  • پیش ساخته

این نوع محافظ ها به دلیل این که از پیش ساخته و آماده شده اند ، از دو نوع دیگر ارزان تر می باشد. از همین رو می توان آن ها را از فروشگاه لوازم ورزشی یا داروخانه ها تهیه کرد. اما این نوع محافظ دندان معایبی دارد که دندانپزشکان اصلا آن را برای کسانی که به دندان قروچه دچار هستند پیشنهاد نمی کنند. به عنوان مثال محافظ های دندان از قبل ساخته شده به دلیل حجیم بودن باعث دشوار شدن تنفس و اختلالاتی در هنگام تکلم فرد می شود و باید به منظور تناسب با دندان های شخص کارهایی بر روی آن انجام شود.

  • بویل اند بایت

این نوع مدل محافظ از مواد ترموپلاستیک ساخته و تهیه می شود و از همین رو نسبت به نایت گارد های آماده بهتر می باشد. طریقه استفاده از آن به این شکل است که به منظور نرم شدن و حالت پذیری آن نیاز است تا ابتدا آن را درون آب گرم به مدت چند دقیقه قرار داده و سپس با فشار انگشت و زبان بر روی دندان های خود قرار داد تا شکل و فرمی متناسب با دندان ها به خود بگیرد.

  • نوع سفارشی

این نوع نایت گارد ها یا محافظ های دندان بر اساس نظر و تجویز دندانپزشک و همچنین دستورالعمل های لازم او در آزمایشگاه های حرفه ای و مجهز ساخته می شوند. این نوع گارد ها به دلیل اینکه سفارشی هستند متناسب با فرم و اندازه دندان ها بوده و هیچ مشکلی را برای فرد متقاضی به وجود نمی آورد.

برای تهیه و ساخت آن پزشک ابتدا از دندان های شما یک قالب تهیه کرده و آن را به آزمایشگاه می فرستد تا در آن جا با استفاده از یکسری وسایل و مواد خاص محافظ متناسب با فرم دندان شما طراحی و ساخته شود. از آنجایی که این نوع گارد های دندان سفارشی بوده و متناسب با فرم و دندان هر شخصی ساخته می شود از لحاظ قیمتی کمی گران تر از دو مدل گفته شده می باشد. برای ساخت آن راحتی فرد در زمان استفاده در نظر گرفته می شود و از همین رو وقت و زمان بیشتری صرف خواهد کرد.

قیمت محافظ دندان

همانطور که خواندید محافظ دهانی دهانی دارای مدل های متفاوتی بوده که متناسب با مشکل فرد و همچنین تشخیص پزشک یکی از آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. متفاوت بودن مدل های آن باعث شده قیمت هر کدام از آن ها متفاوت باشد. به عنوان مثال هزینه ساخت نایت گارد در ستارخان و غرب تهران شامل فاکتور های از قبیل دستمزد دندانپزشک ، ازمایشگاه ، مواد مصرفی و غیره می شود. در حالی که در نوع آماده آن این فاکتور ها دخیل نیستند.